Domácí

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu

Poslanci v pátek odsouhlasili prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu. Vláda přitom požadovala prodloužení až do 3. prosince. Ve sněmovně vystoupil premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj jsme nyní v době zlomu, opatření by se měla projevit do dvou týdnů.

Jako první při řešení prodloužení nouzového stavu vystoupil premiér Andrej Babiš, epidemiologická situace podle jeho informací stále není příznivá. Zrychluje se počet hospitalizovaných a ubývá počet lůžek v nemocnicích. Podle něj omezení ekonomiky nyní určitě nebude takové, jako bylo na jaře. Průmyslové podniky podle něj vláda neuzavře.

Premiér si myslí, že prodloužit nouzový stav je nyní nutné. Požádal o prodloužení nouzového stavu do 3. prosince.

Před poslance se také poprvé postavil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nákaza se dle jeho slov nyní šíří napříč republikou. Podle něj se nyní blížíme k bodu zlomu, během 14 dní by mohlo dojít ke zpomalení šíření nákazy.

Zástupci opozice velmi často volají po tom, aby s nimi vláda opatření projednávala. Některé strany byly připraveny prodloužit nouzový stav jen o dva nebo tři týdny.

Poslanci nakonec podpořili prodloužení nouzového stavu až do 20. listopadu, ve hře byly delší i kratší varianty.

"Nepřítomný pane premiére, až budete zase kňučet, že jsme na jedné lodi a že máme táhnout za jeden provaz, tak ta loď byla dnes zde," rozohnil se předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kvůli tomu, že ministr zdravotnictví i premiér přečetli svá prohlášení a odešli, aniž by reagovali na dotazy v rozpravě.

Jednání sněmovny předcházela tisková konference Pirátů. Na ní vyzvali vládu, aby dohlédla na úřady a jejich komunikaci s občany – ta by měla probíhat téměř výhradně elektronickou cestou. Pirátská strana apeluje také na to, aby stát zavedl centrální registr kontaktních údajů těch občanů, kteří o to budou stát. Ve výsledku by to mělo zlepšit komunikaci například při trasování. Prodloužení nouzového stavu strana podpoří, ale pouze na 14 dní.

Poslanec Petr Třešňák (Piráti) upozornil na to, že současná opatření jsou pro lidi likvidační a apeloval na záchranu maloobchodních provozoven. Vláda by dle jeho slov také měla více propagovat aplikaci eRouška, ale takovým způsobem, aby tím nezatěžovala rozpočet – například skrze veřejnoprávní média nebo tiskové konference.

 

Související obsah

Šéf Pirátů Ivan Bartoš vládu vyzval, aby dala ředitelům, učitelům i rodičům jasné informace o tom, kdy se žáci vrátí do škol. Pamatoval také na žáky, kterým chybí technika potřebná pro distanční výuku. "Vláda by měla uvolnit vyřazenou, ale plně funkční techniku ze svých úřadů," řekl Bartoš.

  

Nouzový stav vláda letos vyhlásila už podruhé. Pokud sněmovna vládní návrh schválí, bude stav nouze platit až do 3. prosince. S případným prodloužením nouzového stavu se prodlouží také platnost proticovidových zákazů a omezení.

Související obsah

Dnes bude od 14 hodin mimořádně jednat také vláda. Hlavním tématem bude možné uzavření speciálních škol, které navrhl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ty by se měly uzavřít od pondělí 2. listopadu. Doposud měly speciální školy, stejně jako školky, výjimku a dál fungovaly v běžném režimu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz