Zahraničí

Evropská rada jednala o vakcínách. Plánuje také sjednotit testy na covid

Evropská rada jednala o vakcínách. Plánuje také sjednotit testy na covid
Zdroj: Profimedia

Lídři zemí Evropské unie ve čtvrtek jednali o společném postupu proti pandemii koronaviru. Schůze proběhla formou videokonference. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela se zástupci členských států shodli na spravedlivé distribuci vakcín proti covidu a projednali lepší koordinaci covidových testů a trasování.

O plánovaném jednání Evropské rady informoval na čtvrteční tiskové konferenci po jmenování Jana Blatného (za ANO) ministrem zdravotnictví předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Lídři zemí EU se na online schůzi shodli na tom, že spravedlivá distribuce vakcín pro všechny členské státy je klíčová. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že do všech zemí EU poputují vakcíny ve stejný čas. Rozdělování má dle jejích slov začít v dubnu.

"Panovala velmi široká shoda," dal Leyenové za pravdu předseda Evropské komise Michel. Do členských zemí by tak měly dorazit miliony dávek vakcíny od sedmi společností.

Související obsah

Počet vakcín pro konkrétní stát se bude určovat na základě počtu obyvatel a všechny země budou muset nejprve poslat své očkovací plány a určit skupiny obyvatel, které vakcínu dostanou přednostně.

Evropská rada jednala také o případném hromadném používání antigenních testů. Lidem by to mohlo usnadnit cestování přes hranice a covidové testy v rámci EU by se tak sjednotily. V tomto bodě se ale lídři zemí jednomyslně neshodli. Jedním ze společných cílů je také rychlejší a přesnější trasování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz