Domácí

Důchodci dostanou pět tisíc navíc! Sněmovna schválila návrh Maláčové

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předložila poslancům návrh na jednorázový příspěvek pro důchodce. Těm chce přilepšit až 5000 korunami. Seniorům chce peníze odeslat už v první polovině prosince. Sněmovna návrh schválila.

Návrh ministryně Maláčové na jednorázový příspěvek pro důchodce poslanci přijali. Pro jich hlasovalo 68, proti pouze tři. Přijat byl také pozměňovací návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) ohledně valorizace důchodů. Ta má nově probíhat od 1. ledna příslušného kalendářního roku, a to s účinností od roku 2022.

"V krizi jsme zranitelní téměř všichni a zejména lidé, na které krize dopadá tvrději," prohlásila ministryně Maláčová. Připomněla, že stát už pomohl těm, kteří museli kvůli epidemii uzavřít živnost nebo samoživitelům. Poslanci namítali, že spíš než jednorázová pomoc je třeba trvalé systémové řešení.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Maláčovou upozornila na to, že hrozí, že na další peníze pro důchodce už nezbudou finance. Připomněla rekordní schodek státního rozpočtu a že Česko "jede na dluh".

Související obsah

"Nemůžeme se vykašlat na tu nejzranitelnější část obyvatelstva, a to jsou důchodci. Řada seniorů má důchod pod 12 tisíc korun, to je 400 korun na den," tvrdí Maláčová s tím, že další téměř milion seniorů musí vyžít s méně než 14 tisíci měsíčně.

Seniorům je dle jejích slov potřeba pomoci rychle. Rok 2020 pro ně byl finančně náročnější než jiné – museli kupovat ochranné pomůcky, více čistících prostředků či vitamínů. "Někteří budou argumentovat, že to vše by měla pokrýt valorizace, ale tenhle rok je jiný," řekla Maláčová.

Související obsah

Na jednorázový příspěvek 5000 korun mají nárok všichni, kteří pobírají starobní, invalidní, vdovecký nebo sirotčí důchod. Senioři ho dle ministryně dostanou celý, nedosáhnou na něj exekutoři a nebude se danit.

Dříve předložené výtky ke svému návrhu ministryně Maláčová smetla s tím, že nemají žádnou souvislost se samotným příspěvkem pro seniory. Opřela se také do Pirátů, kteří rozporovali výši příspěvku. "Solidarita v době krize je zásadní," prohlásila ministryně práce a sociálních věcí.

Související obsah

Do konce volebního období Maláčová chce také předložit důchodovou reformu. Plánuje pomoc pro lidi s nízkými příjmy nebo v náročných profesích. "Musíme důchodový systém udělat srozumitelnější, přehlednější," vyjádřila se v pátek v Poslanecké sněmovně.

Návrh vzbudil mezi poslanci silné vášně. Předseda Trikolóry Václav Klaus ml. ho dokonce označil za populistické "držhubné či volebné". Poslanci také upozornili na to, že senioři nejsou jediní, kdo potřebuje pomoc, a že vláda měla například rodinám s dětmi pomoci už dříve.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz