Koronavirus

Prezident Zeman podepsal změny ošetřovného a pět dalších zákonů

Prezident Zeman podepsal změny ošetřovného a pět dalších zákonů
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal šest nových zákonů. Mezi nimi i změny v poskytování ošetřovného a další zákony, které mají zmírnit dopady koronavirové epidemie.

Začalo platit šest zákonů, z nichž některé mají zmírnit dopady opatření proti šíření koronavirové nákazy. V pátek je podepsal prezident Miloš Zeman.

"Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 30. října 2020 šest zákonů," oznámil na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Důležitý je zákon o úpravách poskytování ošetřovného. Zvyšuje se ze 60 na 70 procent z vyměřovacího základu a rodič ho může pobírat po celou dobu uzavření škol nebo nařízené karantény dítěte. 

Související obsah

Nejnižší příspěvek bude 400 korun denně. Dosud se ošetřovné vyplácelo pouze po devět dnů, samoživitelkám a samoživitelům po dobu 16 dnů.

Prezident posvětil svým podpisem i zákon, který upravuje náležitosti nemocenského pojištění. Kvůli epidemii se zjednodušují požadavky na formální náležitosti žádostí o nemocenskou. Zaměstnavatelé mohou žádost o vyplacení dávky nemocenského pojištění na správu sociálního zabezpečení zasílat elektronicky.

Miloš Zeman podepsal i zákon o úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii. Platit začal i zákon, který přerušuje evidenci tržeb až do 31. prosince 2022.

Související obsah

Prezident souhlasil i se zákonem o podpoře kulturní oblasti, na kterou koronavirová epidemie rovněž tvrdě dopadla.

Zeman podepsal změny v zákoně o investičních pobídkách a zákon o poskytnutí státní záruky Česka na zajištění dluhů Českomoravské záruční a rozvojové banky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz