Domácí

Odměny stále nemáme, říkají zdravotníci z Benešova. Nemocnice tvrdí opak

Odměny stále nemáme, říkají zdravotníci z Benešova. Nemocnice tvrdí opak
Zdroj: TV Nova

Benešovsko patří aktuálně k nejvíce zasaženým oblastem s počtem nakažených covidem-19 na sto tisíc obyvatel v České republice. Zaměstnanci tamní nemocnice si stěžují, že nedostávají od vedení slíbené odměny a že musí pracovat prakticky nonstop. Nemocnice ale tato tvrzení odmítá.

Napjatá situace je momentálně kvůli enormní zátěži zdravotníků je v řadě nemocnic v celé republice. Platí to i pro nemocnici v Benešově. "Vedení nemocnice slíbilo za každého ošetřeného pacienta covidem až 2000 korun a vyzvalo lékařský personál k inventarizaci pozitivních pacientů. Po několika měsících slíbené odměny nepřichází a vedení nemocnice se od nich distancuje," uvedl zaměstnanec nemocnice, který nechce být jmenován.

Nemocnice tvrdí, že jde o lži. "Od 1.3.2020 vyplácíme odměny týmům, které se starají o pacienty COVID – 19 pozitivní. Odměny jsou nastaveny na obdobné úrovni, jako v ostatních nemocnicích Středočeského kraje. Odměny za každý měsíc byly vždy všem, kteří na ně měli nárok, řádně vyplaceny," uvedl pro TN.cz mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Související obsah

V pondělí obdržela redakce TN.cz informaci, že se systém odměn pro zdravotníky, kteří se v benešovské nemocnici starají o covid pozitivní pacienty, změnil. Nově mají zpětně od 1. září dostávat bonus ve výši 500 korun za odslouženou hodinu (péče o pacienty na JIP lůžku) či 200 korun za hodinu (péče u standardního lůžka). Redakce požádala nemocnici o potvrzení pravosti získaného dokumentu. To se v podvečer také stalo. 

S tím, že situace na Benešovsku je vážná, souhlasí i další zaměstnanec. "Odchází personál, jdou pracovat mimo nemocnici, je hluboký podstav. Bohužel další schopní zdravotníci jsou v karanténě nebo covid-19 pozitivní. Zbytek personálu slouží praktický bez přestávek, přesčasy bez odměn, uznání," stěžuje si dále zaměstnanec nemocnice.

Vedení nemocnice přiznalo, že personální stav v zařízení není ideální, ale chod nemocnice to prý nijak nenarušuje. "Personální situace ve zdravotnictví je dlouhodobě špatná, avšak pokud se týká personálního stavu v našem zdravotnickém zařízení, tak je na standardní a stabilní úrovni. V tuto chvíli neevidujeme zvýšenou fluktuaci personálu. K dnešnímu dni evidujeme mimo službu přibližně 24 procent personálu z nichž je větší polovina covid pozitivních, ostatní chybí z jiných důvodů," doplnil Ballek.

Související obsah

I kapacity testování jsou aktuálně vyčerpány na několik dní dopředu. Denně jsou schopni na odběrném místě vykonat 400 odběrů, což je čtyřikrát více než před dvěma týdny.

Nemocnice uzavírají části oddělení, potřebují místo pro lidi s covidem. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz