Koronavirus

Záchranáři jsou přetížení, lidé je volají kvůli kocovině nebo kašli

Zdravotníci si stěžují na to, že se jim teď v období pandemie zvyšuje počet zbytečných výjezdů. Stále víc pacientů si podle nich volá záchranku, i když to jejich stav nevyžaduje. I záchranářů přitom kvůli karanténám nebo nákaze ubývá a neakutní výjezdy jim komplikují práci.

Kašel, skřípnutý malíček ve dveřích, kocovina po večírku. I kvůli takovým banalitám volají lidé záchranku. Pracovníci operačních středisek teď společně se zdravotníky apelují na všechny, aby v této době nezahlcovali tísňové linky podobnými malichernostmi.

"V této vlně jsme se dostali do situace, kdy bohužel neubývá těch banálních výjezdů, kdy by si lidé mohli poradit sami, ale přibývá raketově výjezdů ke covid pozitivních pacientů," řekl televizi Nova prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Zdravotníci také stále častěji vyjíždějí ke covid pozitivním pacientům, jejichž stav je ale bezpříznakový a ošetření rychlou lékařskou službou nevyžaduje.

Související obsah

"My skutečně ty kapacity nemáme nekonečné, byli bychom rádi, kdyby se lidé zamysleli a s banálními příznaky spíše vyhledali praktického lékaře, anebo to zvládli sami. Tím, že nás lidé využívaji při banalitách, můžeme ohrozit život řady lidí," pokračoval Slabý.

"Stoupá počet vezených covidových pacientů, nebo pacientů s covid podezřením. Od března do června byl takový počet za 24 hodin sedm, v tomto období je to až 50 za den," prohlásila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Poté, co posádka zdravotnické služby předá pacienta na příslušné zdravotnické zařízení, jejich práce nekončí, nastává totiž kompletní dezinfekce celé sanitky. U běžného pacienta dekontaminace sanitního vozu trvá zhruba půl hodiny, u covid pozitivního klidně 90 minut.

Související obsah

Zneužití tísňové linky je přitom trestné. "O zneužití se jedná zejména tehdy, pokud nejde o stav, který ohrožuje základní životní funkce," popsal advokát Pavel Kraus.

Pokuta za zneužití linky se může vyšplhat až do výše 200 tisíc korun. Zdravotníci dotyčnému navíc mohou naúčtovat výjezd.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz