Domácí

Nejistota v ČSSD i KSČM kvůli sjezdům. Zřejmě je překazí epidemie

Volební sjezd sociální demokracie v lednu pravděpodobně nebude a v ohrožení je i sjezd KSČM, který vedení strany také kvůli pandemii už jednou odložilo, a to na konec listopadu. Na sjezdech obou stran se má rozhodnout o tom, jak velkou politickou odpovědnost má současné vedení za propadák v krajských volbách.

Na volebních sjezdech obou stran se má rozhodnout o tom, jak velkou má současné vedení politickou odpovědnost za propadák v krajských volbách. Zda a jak se připravovat na lednový sjezd ČSSD, grémium strany řešilo ve čtvrtek. A došlo k závěru, že bude na místě jej o dva až tři měsíce posunout.

"Pokud se nestane zázrak a ta opatření neskončí ze dne na den, tak ten lednový termín zvládnutelný není. Takže spíš to směřujeme na březnový nebo dubnový termín," řekl předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček.

Stejný problém řeší i komunisté. Ti museli sjezd kvůli koronaviru odsunout už v dubnu. Má se konat 28. listopadu.

Související obsah

"My jsme požádali hygienickou stanici v Brně a ta nám poslali stanovisko, že to bude záležet na rozhodnutí vlády, zda uvolní nebo neuvolní opatření," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

"My samozřejmě zatím jedeme tu přípravu tak, jak je, ale vnitřně se musíme připravit i na variantu, že bychom to museli posunout a trefit se někam mezi druhou a třetí vlnu," doplnil místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Na sjezdech KSČM i ČSSD se má rozhodnout o dalším směřování a vedení stran. Vojtěch Filip se po propadáku v krajských volbách rozhodl dát funkci k dispozici. Nominaci na šéfa v dubnu mělo deset komunistických straníků, například Kateřina Konečná, Leo Luzar, Stanislav Grospič nebo Josef Skála.

Související obsah

"Bude se rozhodovat mezi politiky, kteří jsou mladší, což může být Kateřina Konečná, anebo to bude nástup toho extrémně levicového křídla, k němuž patří například Leo Luzar, nebo pan Ondráček," myslí si politolog Jiří Pehe.

A o případném odložení sjezdu budou v pondělí jednat i lidovci. "Nám před tím sjezdem vždycky běží ten leden únor okresní a krajské konference a ono v lednu únoru ta situace může být ještě problematické, takže také budeme jednat o tom, jestli to neposuneme," řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Původně je lidovecký sjezd plánován na duben. V případě, že se odloží, proběhne zřejmě až v červnu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz