Domácí

Vláda chce zvýšit minimální mzdu. Navrhuje několik možností

V úterý mimořádně zasedla vláda. Na programu měla testování na koronavirus v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Řešila ale také minimální mzdu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila, že vláda se na zvýšení minimální mzdy neshodla. Do mezirezortního řízení tak odešle více návrhů. Hnutí ANO podle Maláčové navrhuje minimální mzdu 15 tisíc, ministerstvo práce navrhuje minimální mzdu mezi 15 500 a 16 400 Kč. První částka je dle Maláčové minimum, druhá je ideál. Nyní je minimální mzda 14 600 korun. 

Vláda také oznámila, že uvolní tři miliony respirátorů FFP2 pro sociální služby. Podle Jany Maláčové (ČSSD) je vypočteno na jednoho zdravotníka 1-2 respirátorů na jednu směnu.

"Doteď sociální služby na ochranné pomůcky žádaly dotace, teď zaměstnanci dostanou rovnou respirátory. Vláda dnes uvolnila ze Státních hmotných rezerv 3 miliony respirátorů FFP2. Ty půjdou do 2 609 soc. služeb s téměř 90 tisíci zaměstnanci," uvedla Maláčová.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný také oznámil, že Česká republika poskytne darem jeden milion rukavic Francii a 100 dávek léku remdesevir Maltě.

Za svou prioritu označil ministr ochranu rizikové skupiny, tedy seniorů. Druhou bodem bude návrat dětí do škol, jako první by se měli vrátit žáci prvních a druhých tříd. Zaměřit se chce také na vyvracení fake news.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je nutné ještě doladit podmínky testování antigenními testy. Povinnost testovat své klienty mají sociální zařízení podle vládou vydaného mimořádného opatření od 4. listopadu. Od téhož dne bude platit také pro zaměstnance těchto zařízení.


"Ve chvíli, kdy se nám podaří omezit šíření v této nejrizikovější a nezranitelnější populaci, máme velkou šanci k celkovému zlepšení,“ řekl v pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah


Maláčová uvedla, že senioři kvůli zavedeným opatřením nesmí strádat. "Senioři patří mezi nejohroženější, návštěvy v domovech jsme až na výjimky zakázat museli. Lidé však v izolaci nesmí strádat. Naopak hledáme cesty, jak návštěvy co nejrychleji umožnit,“ tvrdí Maláčová.


Právě z tohoto důvodu vláda schválila testování všech klientů i zaměstnanců v sociálních zařízeních. "Abychom mohli oddělit lidi, kteří jsou a nejsou pozitivní,“ doplnil Blatný.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz