Domácí

Klíčové v boji s nákazou budou příští dny, lidí v nemocnicích bude přibývat

Tempo růstu počtu nakažených koronavirem v Česku se dál zvolňuje, klíčové ale budou podle odborníků následující dny. Během nich bude ještě stoupat počet hospitalizovaných. Minulý týden počet nakažených výrazně rostl a padl i rekordní denní přírůstek. Teď se ale situace zlepšuje. V úterý do 18. hodiny přibylo 6 803 nakažených, což je o 2000 méně než za stejnou dobu minulé úterý.

"Ta současná čísla ukazují, že ten efekt se začíná naplňovat a skutečně přijatá opatření měla svůj význam," zhodnotil epidemiolog Roman Chlíbek.

Epidemiologové pracují se čtyřmi možnými scénáři vývoje. Současnou situaci považují za středně příznivý scénář. O dalším vývoji pak prý rozhodnou následující tři dny.

"Pokud by podle dat z těchto tří dnů se potvrdil tento středně příznivý scénář B, tak potom můžeme očekávat, že v první polovině měsíce listopadu mohou klesnout nové denní nárůsty na čísla pohybující se od šesti do devíti tisíc," doplnil Chlíbek.

Ve druhé polovině listopadu by se pak denní přírůstky mohly pohybovat pod hranicí pěti tisíc. Dalším epidemickým ukazatelem je reprodukční číslo, které značí, kolik lidí může nakazit jeden pozitivní člověk. To má v tuto chvíli hodnotu 1,02.

"Pokud by se nám podařilo snížit pod hodnotu 0,8, dostáváme se na ten scénář A, to znamená ten nejpříznivější scénář, je to otázka dalšího vývoje, ale mohlo by k němu dojít třeba v horizontu jednoho týdne," uvedl Chlíbek.

Související obsah

I přes klesající počet nově nakažených ale budou nemocnice ještě několik dní vytížené. "V současné době se do nemocnic dostávají ti, kteří se nakazili zhruba před dvěma týdny. To znamená, i když by nyní postupně začalo nějaké pozitivnější období, tak ještě minimálně dva týdny se bude situace stran hospitalizovaných nelepšit," sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V posledních dvou týdnech každý den včetně úterý zemřelo přes 100 lidí nakažených koronavirem.

Mobilní dezinfekční přístroj byl úspěšně použit ve stovkách budov:

Eliška Kopánková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz