Domácí

Ministr představil nový cestovatelský semafor. Je jednotný pro celou EU

Ministerstvo zahraničí představilo nový cestovatelský semafor, který bude jednotný pro celou Evropskou unii. Aktualizovat se bude podle dohodnutých unijních kritérií pro hodnocení rizika nákazy u jednotlivých států a platit začne od pondělí.

"Česká republika změní dle doporučení Evropské unie cestovatelský semafor. Dojde tak ke sjednocení kritérií, jimiž se hodnotí "bezpečnost“ zemí z hlediska šíření nemoci covid-19,“ píše resort na webu.


Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se jedná o první krok ke sjednocení napříč Evropskou unií. Semafor začne platit od pondělí.

Všechny státy Evropské unie budou nyní oranžové. Při cestování do Česka z těchto zemí budou muset negativní test předložit pouze zahraniční pracovníci s výjimkou pendlerů. Od pondělí sem bude zařazeno Německo, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko, Island, Kypr a Řecko.

Pro červené státy poté bude platit povinnost nechat se při cestě zpět do Česka otestovat. To platí nejen pro Čechy, ale také pro cizince, kteří přijíždí do země.

Podle navrhovaných kritérií budou zelené země ty, které budou provádět dostatek testů a za poslední dva týdny odhalí na 100 tisíc obyvatel méně než 25 nových případů. Pozitivní také musí být méně než čtyři procenta testů.


Střední míru rizika, tedy oranžové zabarvení, budou mít země, kde je podíl pozitivních případů nad čtyři procenta a přírůstky za čtrnáct dní budou méně než 250 lidí na 100 tisíc obyvatel. Červená barva značící vysoké riziko připadne zemím, které mají podíl pozitivních testů rovněž nad čtyři procenta a více než 250 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

Související obsah

Ministr zahraničí Petříček uvedl, že semafor se bude aktualizovat každý pátek. Kromě zemí Evropské unie je do něj zařazeno šest dalších zemí. Jedná se o Signapur, Jižní Koreu, Japonsko, Nový Zéland, Thajsko a Austrálii. Z těchto destinací je možné k nám cestovat volně, aniž by musel být potřebný test na koronavirus.

Lidé by však neměli cestovat mimo republiku, pokud to není nezbytně nutné. "Hranice zavřené nejsou, takže je to na každém člověku. Nedoporučujeme však vycestovat," dodal Petříček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz