Koronavirus

Češi nemohou do 20 zemí, Rakousko chce omezit Prahu. VELKÝ PŘEHLED

Česko se potýká se nejstrmějším nárůstem počtu nakažených koronavirem z okolních zemí. Špatné epidemiologické situace si všímají v zahraničí. Čechům omezilo vstup už 20 zemí. Režim pro ČR ve středu zpřísnilo také Německo. Prahu od příštího pondělí mezi rizikové zařadí Rakousko.

Rekordní přírůstky nakažených v Česku komplikují cestování do zahraničí. Aktivních případů je v tuzemsku přes 26 tisíc, laboratoře hlásí přes 1000 až 2000 případů za den. Evropské země vývoj epidemiologické situace u nás monitorují a přistupují k preventivním opatřením.

Které státy si už podmínily vstup Čechů nebo lidí, kteří z Česka přijíždějí, na svoje území testem nebo dvoutýdenní karanténou. Někam dokonce nesmíme vůbec. Přinášíme přehledný seznam:

Rakousko

Cestování do Rakouska je pro Čechy aktuálně bez omezení. Rakousko se každopádně od příštího pondělí chystá mezi rizikové oblasti zařadit Prahu. Při příjezdu do země tak bude vyžadován negativní test. 

Německo (test nebo karanténa)

Německo považuje za rizikové celé Česko s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezskehé kraje. Češi z rizikových oblastí musejí po příjezdu na 14 dní do karantény, anebo předložit negativní test ne starší 48 hodin. Výjimku mají pendleři a lidé vracející se domů. Hranice s Německem zůstávají i nadále otevřené.

"Rozhodnutí Německa ohledně cestování je nakonec mírnější a s některými výjimkami, o které jsme usilovali. Riziková nebude celá ČR, bezpečné nadále zůstávají Ústecký a Moravskoslezský kraj. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit). Další detaily v Berlíně zjišťujeme," uvedl ve středu na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Související obsah

Slovensko (test nebo karanténa)

Na Slovensko je z Česka možné přicestovat pouze s negativním testem na koronavirus ne starším než 72 hodin. V opačném případě musíte do 10denní karantény. Po pěti dnech je možné absolvovat test, v případě negativního výsledku karanténa končí. Výjimku mají řidiči nákladní nebo hromadné dopravy či studenti. Tranzit do osmi hodin je povolený.

  

Belgie (test a karanténa)

Belgie zařadila 2. září celé Česko do oranžové kategorie. Od 11. září se ocitla Praha na červené listině. Lidé přijíždějící z metropole se tak musejí prokázat testem a jít na 14 dní do karantény. "Při návratu z červené zóny jsou dvoutýdenní karanténa a test provedený po příjezdu povinné. Pro oranžovou jsou karanténa a test doporučené," vysvětlilo ministerstvo.

Nizozemsko (karanténa)

Nizozemsko nařídilo Čechům, kteří vstoupí na jeho území, karanténu. Nelze se jí vyhnout předložením negativního testu na koronavirus. "Osoby, které přijíždějí do Nizozemska z České republiky by se měly neprodleně odebrat do 10denní karantény, a to i v případě, když nemají žádné příznaky onemocnění Covid-19 nebo pokud měly negativní test na Covid-19," uvedlo ministerstvo.

Řecko (negativní test)

Režim pro Čechy zpřísňuje od konce září také Řecko. "Od pondělí 28. září zřejmě bude možné cestovat na pozdní dovolenou jen s negativním testem starým max. 72 hod. Stejně tak chtějí Řekové zpřísnit cestování i pro Belgičany, Španěly, Bulhary, Rumuny, Maďary a další... Pokusím se jednat minimálně o výjimkách pro již zaplacené zájezdy," informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dosud byl testu nutný pouze při příjezdu po silnici.

Dánsko (úplný zákaz)

Česko je rizikovou zemí od 12. září také pro Dánsko. Do země nelze až na platné výjimky vůbec vstoupit. Překročit hranice mohou pouze pracující či žijící v Dánsku, rodinní příslušníci, rodiče dětí v Dánsku nebo řidiči nákladních automobilů. Povolen je rovněž tranzit přes Dánsko za účelem cesty do své země. "Pro cestují v rámci EU, tedy i pro cestující z Česka, není povinnost prokázat se negativním testem ani podstupovat karanténu, i když se jedná o karanténní zemi," upozornilo ministerstvo.

Související obsah

Finsko (úplný zákaz)

"Pro cestující z Česka platí, že mohou do Finska přicestovat pouze v odůvodněných případech (práce, rodina, škola) a po vstupu do Finska držet dvoutýdenní karanténu," upozornilo ministerstvo. Karanténě se nelze vyhnout předložením negativního testu. Bez omezení je umožněn pouze tranzit přes finské území.

Švýcarsko (karanténa)

Od pondělí 14. října Švýcarsko zařazuje Česko mezi rizikové země. Lidé cestující z Česka musejí po vstupu na území Švýcarska do 10denní karantény. Nařízení se netýká přejezdů přes Švýcarsko kratších 24 hodin nebo přestupů na letištích.

Estonsko (karanténa)

Čeští občané musejí po vstupu na území Estonska mezi 7. a 13. zářím podstoupit dvoutýdenní karanténu. Od 1. září lze zkrátit pouze na týden provedením dvou testů s negativním výsledkem. Ty je potřeba podstoupit až v Estonsku, zároveň se za ně platí. "Po prvním negativním testu platí uvolněný režim samoizolace s možností chodit do práce či obchodu při zachování odstupu od ostatních lidí. Druhý test není dříve než za sedm dní," informovalo ministerstvo. Průjezd přes Estonsko je bez omezení.

Také Nizozemsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí. Více v reportáži TV Nova:

Island (test nebo karanténa)

Island posílá Čechy už od 19. srpna do dvoutýdenní karantény. Na letišti se ale cestující může rozhodnout, zda se nechá na svoje náklady otestovat. V takovém případě zůstane v izolaci pět až šest dní do provedení druhého testování, které už je zdarma. Pokud vyjde negativně, karanténa končí. "​Letecký tranzit přes Island (např. z USA dále do Evropy) je možný. Pobyt je možný pouze po nezbytně nutnou dobu v tranzitním prostoru letiště," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Irsko (karanténa)

"Po příjezdu do Irska je nutno se podrobit 14denní karanténě. Od 26. srpn je třeba vyplnit online formulář před cestou. Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte e-mail, který je třeba předložit na hranicích při vstupu do Irska. Ve formuláři je nutno uvést důvod cesty do Irska," varuje ministerstvo zahraničí.

Kypr (zákaz vstupu)

"Do země nemohou vstupovat turisté, kteří v posledních 14 dnech pobývali v České republice," informovalo ministerstvo. Výjimku mají lidé s trvalým pobytem na Kypru nebo jejich příbuzní. Musejí si však po příletu zaplatit test na koronavirus.

Související obsah

Litva (povinný test)

Češi musejí předložit při vstupu do Litvy negativní test na koronavirus ne starší 72 hodin, přihlásit se do 12 hodin od vstupu do země u Národního centra veřejného zdraví vyplněním elektronického formuláře a podstoupit dvoutýdenní karanténu. "Tranzit je povolen jen pro návrat přes Litvu do ČR, v ostatních případech je třeba předložit litevským orgánům před cestou prostřednictvím Velvyslanectví ČR ve Vilniusu odůvodněnou žádost o výjimku a vyčkat na výsledek řízení," upozornilo ministerstvo zahraničí. 

Lotyšsko (karanténa)

Lotyšsko stále eviduje Česko jako rizikovou zemi. Cestující tak musejí v Lotyšsku okamžitě po příjezdu nastoupit domácí dvoutýdenní samoizolaci. Tranzit přes zemi je možný bez omezení.

Maďarsko (úplný zákaz)

Maďarsko uzavřelo 1. září své hranice pro občany všech cizích států. "Výjimku mají občané Česka, Slovenska a Polska, kteří si před 1. zářím rezervovali alespoň jednodenní pobyt s datem po 1. září a doloží to spolu s negativním testem PCR v angličtině nebo maďarštině, ne starším 5 dnů," uvedlo ministerstvo. Výjimky mají i studenti, pendleři nebo třeba lidé, kteří do Maďarska prokazatelně přijíždějí za účelem obchodování.

Související obsah

Malta (povinný test)

"Od pátku 28. srpna musí mít všichni cestující z České republiky test PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin," informovalo ministerstvo s tím, že test může být proveden rovněž na letišti. Výsledky by měly být k dispozici do hodiny. "Do obdržení negativních výsledků bude nutno zůstat v domácí izolaci (hotel), při porušení izolace hrozí pokuta a trestní stíhání," varoval resort.

Norsko (karanténa)

Češi musejí po příjezdu do Norska do 10denní karantény. "S platností od 8. 8. 2020 (00:00) jsou cestovatelé z České republiky po příjezdu do Norska povinni nastoupit do 10ti denní karantény. Na hraničním přechodu jsou povinni prokázat se cestovním dokladem a potvrzením o místě ubytování, kde po dobu deseti dnů setrvají. V případě ubytování v soukromí nebo u přátel pak podepsaným prohlášením, že budou na jejich adrese po dobu karantény ubytováni," uvedlo ministerstvo. Pokud potvrzení cestující mít nebude, nesmí do Norska vstoupit.

Portugalsko (test nebo karanténa na částech území)

Ke vstupu na pevninskou část Portugalska není test vyžadován. Lidem s příznaky ale může být nařízena karanténa. Na Madeiru vpustí Čechy pouze s negativním testem ne starším 72 hodin. Test je možné podstoupit i po příletu. Na Azorských ostrovech kombinují testování před nebo po příletu a karanténu s tím, že během pobytu probíhá povinné kontrolní testování.

Související obsah

Slovinsko (karanténa a test)

Češi musejí po vstupu do Slovinska nastoupit dvoutýdenní karanténu. Výjimku představuje průjezd zemí bez noclehu.

Související obsah

Velká Británie (karanténa) 

Po příjezdu do Velké Británie musejí Češi do dvoutýdenní karantény. Povinné je rovněž vyplnění internetového kontaktního formuláře. Karanténě se nelze vyhnout ani předložením negativního testu na koronavirus.

Cestování ovlivňuje také český semafor. Na něm je rizikové Španělsko včetně Kanárských ostrovů. "Po návratu z rizikových oblastí do ČR pořád platí povinnost podstoupit do 72 hodin na území ČR test na Covid-19," připomnělo ministerstvo zdravotnictví.

Tunisko

S platností od 23. září byla Česká republika zařazena na červený seznam, tedy země s vysokým rizikem nákazy. Od pondělí tak bude možné do Tuniska z České republiky přicestovat jen s negativním testem PCR a s následnou karanténou po dobu min.7 dní.

Zhruba pět procent nakažených koronavirem končí v nemocnici. Podrobnosti ve videu:

Ministerstvo zahraničí nadále nabádá, aby lidé do zahraničí cestovali pouze v nezbytných případech. "Ministerstvo i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření a výrazných komplikací v dopravě," stojí na webu resortu.

Na vyjádření ministra zahraničí, se podívejte v reportáži:

jh, TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz