Domácí

Ministr Brabec měl konečně vysvětlit otravu Bečvy. Nic ale neřekl

Ministr Brabec měl konečně vysvětlit otravu Bečvy. Nic ale neřekl
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Další rozbory vody z Bečvy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku prokázaly zvýšené množství niklu. K případu se měl ve středu poslancům vyjádřit také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten však odmítl říci jakékoli nové informace.

Vzorky, které odebralo město, však nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. "Obdrželi jsme výsledky námi odebraných vzorků, které taktéž prokázaly zvýšenou koncentraci niklu. O této skutečnosti jsme zároveň informovali Českou inspekci životního prostředí,“ řekl mluvčí Valašského Meziříčí Jakub Mikuš.


K případu se měl ve středu vyjádřit na výboru pro životní prostředí ve Sněmovně také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten však odmítl sdělit jakékoli nové informace k danému případu, kdy únik kyanidu v Bečvě zabil 20. září desítky tun ryb.

Související obsah


Podle něj by poskytnutí jakýchkoli informací mohlo mařit vyšetřování policistů. Podobně se vyjádřil také ředitel České inspekce životního prostředí (ČIZP).


"Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace. Na základě kompletních a křížových výsledků rozborů určíme další postup inspekce. Kompletní analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření, které inspekce následně povede,“ řekl ředitel ČIZP Erik Geuss.


Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Katastrofa postihla řeku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Kvůli úniku látky uhynulo několik desítek tun ryb. Případ stále vyšetřují kriminalisté, ti čekají na znalecké posudky.

Související obsah

"Lhůta na jejich vypracování odpovídá množství zkoumaného materiálu a končí 20. prosince. Ke zkoumání jsme odeslali více než 100 vzorků. Bez výsledků všech rozborů nemůžeme potvrzovat ani vyvracet žádné závěry,“ sdělili policisté na konci října.

Do otrávené Bečvy vrátili rybáři první ryby. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz