Domácí

Velká změna ve vydávání důchodů! V nouzovém stavu to bude jinak

Velká změna ve vydávání důchodů! V nouzovém stavu to bude jinak
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

V době trvání nouzového stavu budou moci přebírat výplatu důchodců jejich příbuzní, nebo jiní důvěryhodní lidé. Zapotřebí k tomu bude pouze plná moc. Po dohodě s Českou poštou to umožnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

"Vzhledem k přijatým krizovým opatřením vyhlášeným vládou České republiky v době epidemie koronaviru se v období, na které je z tohoto důvodu vyhlášen nouzový stav, mimořádně umožňuje, aby lidé staršího věku a s oslabenou imunitou měli možnost účinně požádat o převzetí důchodu své příbuzné, nebo jiné důvěryhodné lidi,“ uvádí na webu Česká správa sociálního zabezpečení.


Pro převzetí výplaty jiným člověkem bude potřeba plná moc, kterou podepíše pobíratel důchodu i zmocněnec. Díky ní bude možné vyzvednout příjem zmocnitele, který se vyplácí v hotovosti prostřednictvím Důchodové služby České pošty.

Související obsah


Zaměstnanci na poště následně ověří při předložení dokumentu podle občanského průkazu totožnost zmocněnce i jeho podpis. Je však důležité upozornit, že plná moc platí jednorázově pro konkrétní splátku, nebo splátky důchodu.


"Česká pošta umožní výplaty důchodů zmocnitelů na podkladě vyplněné plné moci nejpozději od 5. listopadu 2020,“ dodala ČSSZ. Podobu plné moci k převzetí splátky důchodu v době trvání nouzového stavu naleznete zde.

Podívejte se, jak o důchodech hovořila v pořadu Napřímo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz