Domácí

Koronavirová krize těžce doléhá na chovatele prasat, výkupní ceny klesají

Pandemie koronaviru těžce doléhá také na chovatele prasat. Kvůli nákaze se musela od začátku roku uzavřít mnohá jatka v západní Evropě. Prasat je tak nadbytek a výkupní ceny klesají i českým farmářům. Dostaly se prý už pod výrobní náklady. Před dvěma lety rušili čeští farmáři kvůli levným dovozům z Německa a Španělska své chovy. Pandemie teď chovatelům prasat zasadila další ránu.

"Dneska na každém kilu proděláváme zhruba ty čtyři koruny," zhodnotil ředitel Agrotechu Poličná Jindřich Šnejdrla. Od loňského října výkupní cena prasat klesla o třetinu. V obchodech to ale není znát. Třeba kilogram vepřové pečeně zdražil ze 132 na více než 150 korun.

"Lidé si na ty vyšší ceny navykli a prodejci vlastně nyní využívají té situace a navyšují si své marže," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Nízké výkupní ceny tak nejspíš přinutí další zemědělce k tomu, aby s chovem skoncovali. Ještě nedávno přitom šponoval cenu nedostatek vepřového masa v Číně, kde řádí africký mor prasat.

Související obsah

"Jen v samotném Německu zůstává víc než půl milionu prasat, která již dosáhla porážkovou váhu, a přesto chovatelé marně hledají jatka, na kterých by je mohli poraz," vysvětlil ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

České vepřové tak bude na pultech nejspíš stále vzácnější. Už teď je ho sotva polovina.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz