Zahraničí

Donald Trump funkci nejspíš neobhájí. Co bude dělat dál?

Už teď je jasné, že výměna prezidentů v Bílém domě bude po letošních volbách jiná než jindy. I přes značnou nevoli Donalda Trumpa zřejmě ani soudní procesy nezabrání tomu, že bude muset Oválnou pracovnu opustit. Podle odborníků se pak současný prezident s největší pravděpodobností vrátí do světa byznysu, ve kterém se pohyboval celý život.

Novým prezidentem Spojených států bude Joe Biden. Nabízí se proto otázka, co bude po konci funkčního období s Donaldem Trumpem.

Setrvání v politice, návrat k podnikání, působení v médiích nebo další kandidatura za čtyři roky. To vše může potkat Donalda Trumpa poté, co opustí Bílý dům.

"On je byznysmen a víme, že jeho impérium, ke kterému by se mohl vrátit, čítá mnoho set firem. A to impérium má velké problémy vzhledem ke koronaviru," říká politolog Jakub Lepš.

Související obsah

Kvůli pandemii se hodnota majetku spadajícího do Trumpova impéria podle odhadů zmenšila zhruba o miliardu dolarů. Hodně se spekuluje o tom, že by Donald Trump mohl mít svoji talkshow nebo si založit vlastní televizi.

"Trumpova popularita mezi americkými voliči je pořád velmi silná a pokud vznikne něco jako Trumpova televize, tak bude mít o desítky milionů diváků zřejmě postaráno," domnívá se amerikanista Kryštof Kozák.

"By si tím udržel popularitu, kterou zbožňuje. A případně si tím připravil půdu pro situaci, kdy by se rozhodl, že by v roce 2024 kandidoval znova," přitakává Lepš.

Trump se ke své budoucnosti v žertu vyjádřil už v říjnu na jednom z předvolebních mítinků v Georgii. "Co budu dělat? Řeknu, že jsem prohrál s nejhorším kandidátem v politické historii. Nebudu se cítit moc dobře. Možná odejdu ze země," nechal se slyšet.

Související obsah

"Nepředpokládám, že Donald Trump opustí Spojené státy, je na to příliš Američan," předpovídá bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský.

Mluví se také o tom, že by ho mohly čekat soudní spory. Velké množství problémů si nese ještě z doby, než se stal prezidentem. "Žádný americký prezident nebyl souzen poté co odešel z úřadu. A někteří z nich měli také během svého funkčního období nebo ještě před ním nejrůznější problémy," připomíná Žantovský.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz