Zahraničí

Česká metoda je správná. Stačí látkové roušky, tvrdí němečtí experti

Česká metoda je správná. Stačí látkové roušky, tvrdí němečtí experti
Zdroj: Profimedia

Podomácku vyrobené roušky byly doménou Česka za první vlny koronaviru, šila je celá republika. Vědci z německého střediska pro letectví a vesmír ve své studii nyní zjistili, že právě tato ochrana úst a nosu má v boji proti viru velký smysl.

Debaty o tom, zda je nošení obyčejných roušek proti koronaviru účinné, se vedou dlouhou dobu. Světová zdravotnická organizace nejdříve jejich nošení nedoporučovala. Sama organizace ale později otočila a uvedla, že jsou vhodnou ochranou proti šíření nemoci covid-19.

Mezi prvními státy, které povinné nošení roušek zavedly, byla Česká republika. Při první vlně si většina občanů šila vlastní roušky doma, na materiál k jejich výrově se stály před galanteriemi dlouhé fronty. Německé středisko pro letectví a vesmír se nyní ve své studii na roušky zaměřilo a přišlo s pozitivní zprávou. Obyčejné látkové roušky jsou účinné.

Související obsah

"Testy jasně ukázaly pozitivní přínos nezdravotnických roušek, ačkoli menší aerosoly dokázaly přes látku proniknout,“ informoval Andreas Schröde z institutu aerodynamiky DLR.

Velká část vydechovaných kapének měří méně než 0,005 milimetru, zatímco oka v textilii jsou povětšinou mnohem větší. Látková rouška ale i tak dokázala výrazně zpomalit šíření.

Související obsah

Experti každopádně i nadále doporučují, aby se v místnostech často větralo a lidé od sebe udržovali rozestup. 

České dráhy marně bojují s cestujícími, kteří si odmítají nasadit roušku. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz