Koronavirus

V domovech důchodců už se testuje. Ministr ale včas nezajistil testy

Vládní nařízení o pravidelném testování klientů i personálu domovů pro seniory platí od minulé středy. Vzorky se musí poprvé odebrat do zítřka a pak každých pět dnů. Jenže do zhruba poloviny domovů a dalších sociálních zařízení testy ještě nedorazily.

Zdravotníci vzorky klientům zpravidla odebírají na pokojích. Například do ostravského domova pro seniory Slunečnice dorazily testy přesně v 8 hodin a jednu minutu ráno. S testováním mohli začít už i na opačné straně republiky. Na Sokolovsku.

Řada seniorů, klientů má ale z samotného testování strach. Obávají se, jestli budou covid pozitivní, a navíc řada z nich trpí psychickými problémy.

Některé ústavy ale na testy zatím čekají. "Za pondělí jsme z toho celkového počtu dvou tisíc zařízení obsloužili nějakých 440. V úterý od rána pokračujeme a bude zase nějakých podobných 400 až 500 míst," uvedl Martin Nesrsta z firmy Avenier, která má distribuci testů na starost.

Související obsah

Zbývající polovina pobytových sociálních zařízení se má testů dočkat do pátku. Přitom spuštění testů se původně mělo stihnout do zítřka. Zpozdilo se ale zásobování testy kvůli chybějící smlouvě se zdravotními pojišťovnami.

mb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz