Zahraničí

Vědci objevili zcela nový druh opičky. Kvůli lovu jí ale hrozí vyhynutí

Vědci objevili zcela nový druh opičky. Kvůli lovu jí ale hrozí vyhynutí
Zdroj: Profimedia

Popa langur, tak zní jméno nově objeveného druhu opičky, který byl nalezen v odlehlých lesích Barmy. Svoje pojmenování dostal podle vyhaslé sopky Mount Popa. Jde o kriticky ohrožený druh savce.

Nově popsané zvíře se vyznačuje dlouhým ocasem, brýlovými očními skvrnami a šedě zbarvenou srstí. Je okolo metru velké a váží osm kilogramů. Nová opička je ovšem kriticky ohrožená! Podle vědců zbývá pouze 200 jedinců. Informaci přinesl portál BBC.

"Je to smutné. Jedná se totiž o hořkosladký objev kvůli nízkému počtu jedinců, kteří zůstali ve volné přírodě,“ uvedl kurátor Přírodopisného muzea v Londýně Roberto Miguez, který se podílel na objevu nového primáta.

Vědci již delší čas předpokládali, že v Barmě může existovat nový živočišný druh. Jejich předpoklady byly založeny na objevech DNA získané z trusu divokých opic. Ovšem důkazy bylo těžké najít. Badatelé následně extrahovali DNA a měřili fyzické rysy nového druhu savce, jako jsou délka ocasu či uší. Tyto výzkumy odhalily zcela nový druh – popa langur.

Související obsah

Zatím jediným místem výskytu vzácné opičky je úpatí hory Mount Popa, kde se nachází přírodní rezervace. Velkým problémem v celé Barmě je ovšem lov. "Přestože je Mount Popa národním parkem, stále dochází k lovu a odlesňování,“ uvedl Miguez.

Na světě je nyní popsáno více jak 20 druhů langurů. Nejznámější z nich jsou například langur čínský či langur duk. Toho můžete vidět i v České republice v zoologické zahradě Chleby.

mab, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz