Domácí

Klíčový pátek: Blatný ukáže tabulku, kdy se Česko vrátí do normálu

Klíčový pátek: Blatný ukáže tabulku, kdy se Česko vrátí do normálu
Zdroj: MICHAL ŠULA/MAFRA/Profimedia

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl v pátek představit finální verzi tabulky, která bude určující pro postupné rozvolňování opatření v České republice. Informaci ve středu pro televizi Nova potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).

"Podle vývoje situace v pátek, na radě pro zdravotní rizika, přijde pan ministr Blatný a navrhne tabulku, a to rozvolňování, a pokud se to bude vyvíjet dobře, neříkám jak teď, ale dobře, tak je šance, že 18. listopadu první a druhý ročník půjde do škol," řekl premiér Andrej Babiš pro TV Nova.
 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný minulý týden oznámil, že chystá model pro uvolňování nebo zpřísňování opatření v Česku. Ten by měl mít pět úrovní rizika, která budou obsahovat konkrétní opatření. Situace bude hodnocena jednotlivě po krajích. Finální verzi by měla vláda ukázat v pátek.

Související obsah


Blatný minulou středu představil tzv. rizikové skóre. Bude fungovat celoplošně i pro jednotlivé kraje. Data budou podle Blatného transparentní a na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) budou k dispozici nepřetržitě 24 hodin, 7 dní v týdnu.


Rizikové skóre bude mít rozsah 0-100 a bude existovat pět stupňů opatření. Každý stupeň bude mít jinou barvu. Na konkrétních opatřeních se stále pracuje.


Rizikové skóre bude vypočítáváno podle čtyř kritérií: 14denní incidence, tedy počet nově nemocných na 100 tisíc obyvatel, 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel se zaměřením na seniory, reprodukční číslo a pozitivita testů. Mělo by ovlivňovat například nošení roušek, návštěvy v rodinách, vnitřní akce, školství, sport, kulturu, restaurace, obchody či firmy.

Související obsah

Ministr zdravotnictví také ve středu oznámil, že nouzový stav je potřeba, jinak by se rozvolňovalo neřízeně. Nouzový stav potrvá do 20.listopadu, o jeho prodloužení musí vláda opět požádat Poslaneckou sněmovnu.

"Nemyslím, že by bylo cílem dál zpřísňovat opatření. Žádost o prodloužení nouzového stavu je nutná spíše proto, aby mohlo časem docházet k řízenému rozvolňování. Pokud nebudeme mít možnost opatření uplatnit, dostali bychom se do uvolňování neřízeného, situace by se mohla zhoršit, a to by na Vánoce určitě nikdo nechtěl,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Oslavy 17. listopadu budou omezené. Zůstaňte doma, vyzývá Blatný. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz