Zahraničí

Nákaza koronavirem ohrožuje také velryby. Vědci je chtějí očkovat

Nákaza koronavirem ohrožuje také velryby. Vědci je chtějí očkovat
Zdroj: Getty Images

Velryby, delfíni ale i tuleni jsou vysoce náchylní onemocnět covidem-19. Koronavirus jim může způsobit smrtelné poškození jater a plic. Snáze se k nim dostane skrze odpadní vody. Vědci přišli s návrhem na jejich očkování.

Je známé, že nový typ koronaviru může přeskakovat mezi jednotlivými živočišnými druhy. Objevil se třeba u norků, psů a netopýrů. Vědci z Dalhousie University v Kanadě nyní objevili, že savci žijící ve vodním prostředí jsou také náchylní k nebezpečnému viru. Informaci přinesl Daily Mail.

Koronavirus se k mořským savcům snáze dostane odpadním potrubím. Právě nesprávně zpracovaný odpad tekoucí do oceánů může zvířata infikovat. "Monitorování těchto druhů zvířat ve vysoce rizikových oblastech je důležité pro ochranu divoké zvěře během pandemie,“ řekl ředitel výzkumu Graham Dellaire.


Zatím nejsou známy žádné případy nakažení koronavirem u mořských kytovců, ale například delfíni či běluhy byli v minulosti infikovány příbuzným typem viru. Jelikož je většina mořských savců velmi sociální, hrozí u nich také riziko snadnějšího šíření viru, což by ohrozilo celou jejich populaci. Biologové tak přišli s návrhem na očkování těch nejohroženějších druhů kytovců.

Související obsah


Zároveň velryby ohrožují vedle koronaviru také roušky, z nich značná část po použití končí v mořích a oceánech. Podle odhadů lidé na celém světě každý měsíc odhodí 129 miliard jednorázových roušek. Potápěči tak vypozorovali, že velryby se rouškami plavoucími v oceánech mohou snadno zadusit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz