Domácí

Jsi dlužník, budeš zveřejněn, zamítl Ústavní soud stížnost Prahy

Jsi dlužník, budeš zveřejněn, zamítl Ústavní soud stížnost Prahy

Ústavní soud zamítl návrh Městského soudu v Praze na zvýšení ochrany osobních dat dlužníků. Podle něj jsou zásahy do soukromí adekvátní situaci.

Podle městského soudu nebylo v pořádku, že jsou dlužníci zveřejněni v registru dlužníků a jsou tak porušovány zákony GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) o jejich osobních informacích. Podle Ústavního soudu se ale jedná o zvláštní případ, který GDPR neporušuje. Respektive porušuje, v případě dlužníků ale platí výjimka.

V posuzované věci jde především o střet práva dlužníků na ochranu před neoprávněným zpracováním jejich osobních údajů. Subjekty, které za normálních okolností k tak citlivým informacím nemají přístup, se k nim prostřednictvím registru dostat mohou.

Související obsah

Ústavní soud sice uznal, že jde o citlivou oblast a zásahy do základních práv, byť legitimní, jsou závažné, podle něj jsou však tyto zásahy do soukromí vhodné, opodstatněné a přiměřené a v moderní společnosti sledují legitimní a důležitý cíl.

Pokud by však i tak někdo cítil, že jsou jeho údaje vedeny v registru dlužníků neoprávněně, má možnost obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nebo na soud. Podle Ústavního soudu ale nebylo zjištěno, že by k takovým pochybením docházelo častěji.

Dluhy za neplacení výživného dosahují několika miliard korun. Podívejte se na zářijovou reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz