Domácí

Nejvyšší ústavní činitelé řešili zahraniční politiku, Vystrčila nepozvali

Nejvyšší ústavní činitelé bez šéfa Senátu Miloše Vystrčila se sešli u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Na pravidelné schůzce jednali o tématech, která se týkají české zahraniční politiky. Druhý nejvyšší ústavní činitel pozván nebyl kvůli své cestě na Tchaj-wan.

Premiér Andrej Babiš, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a prezident Miloš Zeman. Obvykle by na fotce byl i předseda Senátu. Druhý nejvyšší ústavní činitel ale na lánském zámku chyběl.

Předsedu senátu Miloše Vystrčila prezident na pravidelnou schůzku nepozval kvůli jeho srpnové cestě na Tchaj-Wan. "Mě to mrzí, nepřijde mi to moudré, a pokud jeden ústavní činitel chybí, není to dobře," zhodnotil Vystrčil.

"Nejvyšší ústavní činitelé nedoporučili panu předsedovi Senátu cestu na Tchaj-wan. Pan předseda Senátu názory sobecky ignoroval a nedbal jednotné zahraniční politiky České republiky. Proto nemá smysl, aby se setkání k zahraniční politice účastnil," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Prezident ale nevyloučil, že na další setkání Vystrčila opět pozve, vše prý záleží na něm. "Nebudu prezidenta přesvědčovat, v tomto smyslu jeho rozhodnutí respektuji," doplnil Vystrčil.

Ten s delegací navštívil Tchaj-wan na přelomu srpna a září. Jeho cesta vzbudila mnoho emotivních reakcí. "Já jsem řekl, že panu předsedovi cestu na Tchaj-wan doporučit nemohu. My si vyhrazujeme právo s Tchaj-wanem spolupracovat, ale Česká republika uznává Čínu," reagoval na začátku září ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Související obsah

Na Vystrčilovu návštěvu reagovala ostře především Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. "Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit," zveřejnil čínský ministr zahraničí Wang I.

Česká a také evropská diplomacie tehdy slova čínského ministra zahraničí odsoudila.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz