Zahraničí

V Polsku vyvěsili na balkón duhovou vlajku, extrémisté jim zapálili dům

V Polsku vyvěsili na balkón duhovou vlajku, extrémisté jim zapálili dům
Zdroj: Profimedia

Oslavy Dne nezávislosti v Polsku se letos pořádně zvrhly. Každoroční pochod 11. listopadu skrz varšavské ulice se tento rok neobešel bez konfliktů s policií a pravicoví extremisté zapálili jeden z bytů.

Při letošním pochodu varšavskými ulicemi k polskému Národnímu dnu nezávislosti si skupinka pravicových extrémistů všimla duhové vlajky LGBT a plakátu na podporu boje proti zákazu potratů na jednom z balkónů. Ihned po ní začali házet pyrotechnické pochodně a snažili se ji zneškodnit. Informace přinesl portál oko.press.

Související obsah

Očividně mířili na balkon s duhovou vlajkou a plakátem Stávky žen, ale netrefili se, místo toho podpálili byt o dvě patra níž. Jedna z pochodní totiž proletěla oknem, byl pak vidět ohnivý výbuch. Video incidentu umístil na svůj instagram jeden z účastníků pochodu, na záběry se můžete podívat níže:

Zobrazit pspvek na Instagramu

Wojna polsko-polska trwa w najlepsze. W 10 kwietnia 2010 r. Polacy byli zjednoczeni po raz ostatni. Niezalenie od pogldw, w obliczu tragedii chocia przez chwil wszyscy czulimy jedno - smutek. Nie byo nawet chci na spory. Pniej zacza si wojna. Najpierw midzy politykami. Nastpnie midzy zwolennikami poszczeglnych opcji politycznych. Wreszcie w rodzinnych domach. Trwa do dzi. Jutro bdzie jeszcze gorzej ni dzi. Przeom po zabjstwie prezydenta Adamowicza wcale nie nastpi. Politycy nie chc zjednoczonego spoeczestwa, bo podzielonym bardzo atwo si rzdzi. Na hasa, e to jest wojna, a to ideologia; to lewaki, a to naziole, reaguj miechem. Wiedz, e tylko zjednoczone spoeczestwo jest w stanie dyktowa warunki politykom. Co jeszcze musi si sta, jeeli nie jednoczymy si w obliczu mierci, kryzysu gospodarczego i epidemii? _________________________________ Film jest mojego autorstwa. Wykonaem go w trakcie fotografowania Marszu Niepodlegoci. Gdy z daleka zobaczyem tczow flag na balkonie, pobiegem sprintem na dogodn pozycj i czekaem... Wiedziaem co nastpi. Demonstracje fotografuj w Polsce ju od jakiego czasu. #poprawnie #prawo #prawnik #warszawa #marszniepodleglosci #swietoniepodleglosci #polska #poland #11.11

Pspvek sdlen Krzysztof Krupa (@po.prawnie),

Ve Varšavě se každoročně koná demonstrace nacionalistických skupin, které pochodují ulicemi města. Podle organizátorů oslavují Národní den nezávislosti a projevují oddanost polské tradici a vlastenectví. V minulosti se přímo na protestu střetli pravicoví a levicoví extremisté, událost je tedy v Polsku kontroverzním tématem.

Kvůli koronavirové pandemii tento rok varšavský primátor Rafał Trzaskowski pochod zrušil, demonstranti ale přesto přišli do ulic a dokonce zaútočili na policii. V centru Varšavy na kruhovém objezdu Charlese de Gaulla začala v jeden moment regulérní bitva, nacionalisté házeli po policistech petardy a lahve. Ti odpovídali gumovými projektily a nakonec byli nuceni nacionalisty zahnat za pomocí obušků a použití plynové munice.

Události z polského Pochodu nezávislosti můžete na Twitteru sledovat zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz