Zajímavosti

Obří zlatá rybka! Jedinečný český sumec málem zemřel, nyní má 25 kilo

Požární nádrž ve Svatém Jiřím na Orlickoústecku skrývala velké překvapení. Když ji vypustili, na dně se objevil zlatý, metr a půl dlouhý sumec. Před 13 lety pěticentimetrovou rybičku, která byla navíc vážně nemocná, vypustil do vody student rybářské školy. Nikdo ji od té doby neviděl.

Celkem 270 kilometrů z Třeboně až do rodné obce vezl tehdy 16letý Petr Fišer sumce v PET lahvi. Ryba byla tak malá, že prošla jejím hrdlem. "Občas jsem s tím jenom zaštěrchal, aby si tam mohl proplouvat," popsal Fišer.


Měla nemocnou kůži, a proto ji rybáři léčili antibiotiky. Pěticentimetrovou rybičku Petr vypustil v nádrži. "Chlapi z té líhně řekli, že je 50procentní šance, že to přežije," vzpomíná Fišer.


Na historku i rybu se zapomnělo. Uplynulo 13 let. Rybáři u vody seděli prakticky denně, ale nikdo z nich vzácného sumce po celou dobu nevytáhl.

Související obsah


Prvního listopadu se nádrž vypouštěla kvůli rekonstrukci. Na dně leželo 25kilové, 1,5 metru dlouhé dobře živené zvíře. Kolem plotice a karasi. "Tomu stačilo jenom ležet, otevřít papulu a byl napapaný," popsal Fišer.


Až se nádrž opraví, ryby se do ní vrátí. Sumec už ale ne, zůstane v lomu u Hlinska, kde je přísný zákaz rybolovu. Ryba byla původně albín, ale pravděpodobně pestrá strava způsobila, že se proměnila ve zlatou rybku. "Když jsem se sním rozloučit do té vody, tak jsem vůbec neměl čas na ty tři přání," lituje Fišer.

Související obsah


Zlatý sumec prospívá dobře. Musel si ale nejdřív zvyknout na pětimetrovou hloubku. V požární nádrži bylo totiž jen něco přes metr a byl tedy zázrak, že netrpěl nedostatkem kyslíku.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz