Domácí

Česko chce zvýšit odstřel divočáků. Myslivci si přijdou na pěkné peníze

Ústřední nákazová komise ve čtvrtek společně s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) projednávala problematickou situaci ve vztahu k africkému moru prasat, ptačí chřipce a také covidu-19. V Česku se vytyčila oblast s intenzivním odlovem divokých prasat. Lovci budou dostávat odměnu dva tisíce korun za zastřeleného divočáka.

V nejrizikovějších oblastech Česka, zejména v Libereckém a Ústeckém kraji, Státní veterinární správa (SVS) vymezila zónu intenzivního lovu divočáků. Cílem opatření je především zabránit možnému výskytu prasečího moru a zároveň snížit populaci divočáků.

Motivovat lovce k intenzivnějšímu lovu by mělo nově zavedené zástřelné ve výši dvou tisíc korun za uloveného divočáka.
Zvýšilo se také nálezné za uhynulý kus, které nyní dělá tři tisíce korun.

Související obsah

Ve zbytku Česka nálezné zůstává na dvou tisících za divočáka. Rozloha oblasti s intenzivním lovem činí bezmála 1500 kilometrů čtverečních. Vyhlášení této oblasti platí od 16. listopadu.

"Nákazová situace v okolních zemích se zhoršuje hned u dvou nebezpečných chorob současně, a je tedy otázkou času, kdy se některá z nemocí znovu objeví na našem území. Pokud jde o populaci divokých prasat v našich rizikových oblastech, chceme myslivce motivovat, aby ji co nejvíce snížili. Proto jsme se dnes dohodli na oblasti s intenzivním lovem divočáků a také na nově zavedeném zástřelném. Současně jsme v této oblasti zvýšili nálezné za uhynulá nebo sražená prasata,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Mapa oblasti s intenzivní lovem divočáků:

Související obsah

Africký mor prasat je přenosný pouze na prasata a pro člověka nebezpečný není. Mor může mít každopádně velký vliv na ekonomiku v chovech prasat.

Ústřední nákazová komise řešila také ptačí chřipku. V souvislosti s podzimní migrací ptáků se totiž zvyšuje riziko výskytu této nákazy, která se objevila už  v sousedním Německu. Potvrzena byla také ve Velké Británii a nemoc zaznamenalo Nizozemsko. Tam navíc testy potvrdily nebezpečný typ H5N1, který je přenosný na člověka.

Související obsah

Virus ptačí chřipky se v posledních měsících šiří mezi divokými a domácími ptáky v Kazachstánu a Rusku. Tato oblast je známá jako podzimní migrační trasa divokých vodních ptáků mířících do Evropy.

Jediným efektivním nástrojem, který brání zavlečení ptačí chřipky do chovů drůbeže, je důsledné dodržování bezpečnosti.

"Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ředitel Státní veterinární zpárvy Zbyněk Semerád.

Chov prasat je ovlivněn koronavirovou krizí, výkupní ceny klesají. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz