Volby USA 2020

Trump: Sebrali mi 2,7 milionu hlasů. Vše bylo v pořádku, oponuje úřad

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že kvůli elektronickému sčítání přišel o více než 2,5 milionu hlasů. Odborníci na kybernetickou bezpečnost ale letošní prezidentské volby označili za nejbezpečnější v dějinách Spojených států. Trumpovo obvinění tak odmítají.

Donald Trump boj o Bílý dům nevzdává, i když už ho podle amerických médií prohrál. Výsledek chce na svou stranu zvrátit tvrzením, že ho elektronický sčítací systém připravil o miliony hlasů.


"Dominion odstranil v celé zemi 2,7 milionu hlasů pro Trumpa. Analýza dat ukazuje, že v Pensylvánii bylo 221 tisíc hlasů převedeno z prezidenta Trumpa na Bidena. Celkem 941 tisíc Trumpových hlasů odstraněno. Státy, které sčítací systém používají, přepsaly 435 tisíc hlasů pro Trumpa ve prospěch Bidena," uvedl Trump na svém twitteru.


Zatím ale Trump nepředložil žádné důkazy, které by tak rozsáhlý podvod dosvědčily. Naopak vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost oznámila, že letošní prezidentské volby byly nejbezpečnější v dějinách země a k žádným manipulacím s hlasy nedošlo.

Související obsah


O vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena už nepochybuje ani Čína, která s gratulací vyčkávala téměř týden. Ledové mlčení prolomila v pátek na rozdíl od Ruska, které se k výsledku amerických prezidentských voleb stále nevyjádřilo.


"Respektujeme volbu amerického lidu. Gratulujeme panu Bidenovi a paní Harrisové. Chápeme, že o výsledku hlasování se rozhodne na základě amerických zákonů," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.


Peking tím naráží na možné soudní pře. Ty ale podle odborníků nemají šanci na úspěch a vítězství Bidena nezvrátí. Za nepodložená obvinění sklidil Trump kritiku od svého předchůdce Baracka Obamy.

Související obsah


"Zdá se, že jsou obvinění motivována částečně tím, že prezident nerad prohrává a nikdy nepřiznává porážku. Víc mě ale znepokojuje fakt, že ho řada republikánů v tomto stylu ještě podporuje. Odtud je už jen krok k podkopání nejen nadcházející Bidenovy vlády, ale demokracie obecně. To je velmi nebezpečné," uvedl Obama.


Bílý dům navíc pokračuje v tlaku na ty, kteří údajně nejsou loajální vůči Trumpovi. K rezignaci naposledy přiměl dva vrchní představitele ministerstva vnitřní bezpečnosti.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz