Koronavirus

PES bude rozhodovat po krajích. Nejhorší je momentálně Vysočina

PES bude rozhodovat po krajích. Nejhorší je momentálně Vysočina
Zdroj: TV Nova

Situace v České republice se pomalu zlepšuje a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) proto v pátek představil plán pro rozvolňování opatření. Protiepidemický systém (PES) ale bude stanovovat rozdílná čísla pro jednotlivé kraje. Každý by proto měl sledovat situaci ve svém kraji a okrese. Momentálně je nejhorší situace na Vysočině, konkrétně na Pelhřimovsku.

Nový systém ministerstva zdravotnictví PES, který ministr Blatný v pátek představil, bude každý kraj řadit do některé z pěti úrovní barev, od zelené po fialovou.


"Hlavním cílem nového hodnocení PES je především zvýšit čitelnost a predikovatelnost aktuální epidemiologické situace. Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření. Do skóre budou zabudovány pouze parametry, které si může každý občan vyhodnotit a spočítat z dostupných dat," popisuje nový systém hodnocení ministr zdravotnictví.


Důvodem k tomuto kroku je fakt, že situace v Česku se momentálně významně liší kraj od kraje. Podle dat ministerstva zdravotnictví je momentálně nejhorší situace na Vysočině. Okresy Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Jihlava a Třebíč mají nejvíce nakažených na 100 tisíc obyvatel z celé republiky. Čísla se tam pohybují kolem hodnoty 700.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Opačná situace je nyní v Praze a okolí, kde se čísla pohybují lehce nad 200 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Jedním z premiantů je také Karlovarský kraj. V okresech Cheb, Sokolov a Karlovy Vary se čísla pohybují kolem hodnoty 300.

Související obsah

Jak se mohly během pandemie změnit příjmy a výdaje rodiny, se podívejte ve videu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz