Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek oznámil plán uvolňování opatření. Dochází k tomu v době, kdy ostatní země v Evropě naopak svá opatření zpřísňují. Tvrdá opatření zavádí například Rakousko a Itálie. Česká republika má přitom v přepočtu na milion obyvatel více nakažených i zemřelých.
Itálie hlásí 40 902 nových případů za jeden den, což je nejvíce od začátku koronavirové epidemie. Na jaře se nejvyšší čísla nakažených pohybovala kolem šesti tisíc.
V říjnu také začal v zemi prudce narůstat počet mrtvých a pomalu se již blíží hodnotám z jara. Tehdy bylo maximum mrtvých za jeden den 921. V listopadu už čísla přesáhla hranici 600 mrtvých.
Problém má také sousední Rakousko. V posledních dnech hlásí kolem devíti tisíc nových případů každý den, na jaře byla nejvyšší hodnota 1321 případů.
Prudce narostl i počet mrtvých. Nyní v Rakousku denně umírá zhruba 50 lidí, na jaře to bylo maximálně 30.
Obě země proto zavádí tvrdá opatření. V Itálii platí v nejzasaženějších oblastech lockdown a lidé mohou chodit ven pouze z pracovních a zdravotních důvodů a pokud si potřebují nakoupit nutné věci.
V Rakousku lockdown oznámil v sobotu večer kancléř Sebastian Kurz. Kromě prodejen potravin, lékáren či drogerií zavřou všechny obchody, školy přejdou na distanční výuku, vycházení bude omezeno nepřetržitě. Opatření začnou platit od úterý a trvat budou do 6. prosince.
Zajímavostí je, že v přepočtu na milion obyvatel mají obě země méně případů a úmrtí než Česká republika, která plánuje opatření uvolňovat.
Itálie má v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 557 nakažených a 7,53 zemřelých, Rakousko 790 nakažených a 3,93 zemřelých. Česká republika zaznamenala za poslední týden průměrně 801 nakažených a 19,08 zemřelých na milion obyvatel.
V poslední době ale došlo ke snížení, ještě nedávno hlásilo Česko 1 124 nakažených na milion obyvatel.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pořadu Napřímo oznámil zjednodušení cestování do zahraničí.