Domácí

Kvůli počasí mají včely hlad, při bojích o potravu hynou celá včelstva

Někteří včelaři kvůli špatnému počasí přišli až o polovinu včelstev. V přírodě bylo málo nektaru, a tak měly včely hlad a pořádaly loupeživé výpravy do jiných úlů. Během několika hodin dokážou útočnice odnést veškeré zásoby a napadené včely pak hynou.

Je to regulérní válka. Včely hájí vchod do úlu a pokud ho před predátory neuhlídají, nájezdníci ho vyplení. Žádná účinná opatření proti tomu včelař udělat nemůže. Během dvou hodin zůstávají na zemi tisíce mrtvolek. Po útoku loupeživých včel a vos zůstanou plásty zničené. Po celém povrchu jsou vykousané.


Včelám z jiných úlů či divokých rojů jde o zásoby jejich obětí, se kterými by přežily bez problémů zimu. Nepřehledné situace využívají i vosy, které si přišly pro svůj podíl medu.


V plástech měly včely 20 kilogramů cukru na zimu, teď jsou buňky úplně prázdné a materiál je naprosto suchý. Včelaři na mnoha místech letos přišli tímhle způsobem o desítky úlů.

Související obsah


"Jakmile se nakumuluje nepříznivá situace, trošku hlad, tak samozřejmě začnou loupeže," popsal včelař Pardubice Miloš Kašpar. V létě totiž bylo chladno a v úlech se žádný med netvořil. Najednou se snůška úplně zastavila, stromy ani rostliny netvořily nektar. Navíc velmi silně pršelo a poslední zbytky nektaru spláchla série nekončících dešťů. Medu tak včelaři měli minimálně a kdo ho ještě teď před Vánoci má, může si gratulovat.


Včely jsou oslabené i kvůli řadě onemocnění. S varoázou včelaři bojují bez úspěchu už 40 let. Letošní úhyny budou znamenat, že příští rok rapidně klesne produkce medu. Už teď je jasné, že se ceny nemusejí zastavit u dvou stovek za kilo.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz