Domácí

Kvůli počasí mají včely hlad, při bojích o potravu hynou celá včelstva

Někteří včelaři kvůli špatnému počasí přišli až o polovinu včelstev. V přírodě bylo málo nektaru, a tak měly včely hlad a pořádaly loupeživé výpravy do jiných úlů. Během několika hodin dokážou útočnice odnést veškeré zásoby a napadené včely pak hynou.

Je to regulérní válka. Včely hájí vchod do úlu a pokud ho před predátory neuhlídají, nájezdníci ho vyplení. Žádná účinná opatření proti tomu včelař udělat nemůže. Během dvou hodin zůstávají na zemi tisíce mrtvolek. Po útoku loupeživých včel a vos zůstanou plásty zničené. Po celém povrchu jsou vykousané.


Včelám z jiných úlů či divokých rojů jde o zásoby jejich obětí, se kterými by přežily bez problémů zimu. Nepřehledné situace využívají i vosy, které si přišly pro svůj podíl medu.


V plástech měly včely 20 kilogramů cukru na zimu, teď jsou buňky úplně prázdné a materiál je naprosto suchý. Včelaři na mnoha místech letos přišli tímhle způsobem o desítky úlů.

Související obsah


"Jakmile se nakumuluje nepříznivá situace, trošku hlad, tak samozřejmě začnou loupeže," popsal včelař Pardubice Miloš Kašpar. V létě totiž bylo chladno a v úlech se žádný med netvořil. Najednou se snůška úplně zastavila, stromy ani rostliny netvořily nektar. Navíc velmi silně pršelo a poslední zbytky nektaru spláchla série nekončících dešťů. Medu tak včelaři měli minimálně a kdo ho ještě teď před Vánoci má, může si gratulovat.


Včely jsou oslabené i kvůli řadě onemocnění. S varoázou včelaři bojují bez úspěchu už 40 let. Letošní úhyny budou znamenat, že příští rok rapidně klesne produkce medu. Už teď je jasné, že se ceny nemusejí zastavit u dvou stovek za kilo.
 

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz