Koronavirus

Švédsko zvolilo odlišný postup. Mrtvých ale má stejně jako Česko

Švédsko zvolilo odlišný postup. Mrtvých ale má stejně jako Česko
Zdroj: TV Nova

Švédský přístup k nemoci covid-19 vzbudil na jaře velkou pozornost. Švédové na rozdíl od Čechů nic nezavírali a svým občanům dávali jen doporučení. Z hlediska počtu zemřelých jsou nyní výsledky téměř stejné. A může se stát, že již brzy bude mít Česko zemřelých dokonce víc.

Česká republika zaznamenala od vypuknutí epidemie již 6058 zemřelých s nemocí covid-19. Švédsko, které na jaře zvolilo jinou cestu, hlásí nyní 6164 úmrtí. V posledních dnech ale ve Švédsku denně umírá jen kolem deseti pacientů a v Česku téměř 200. Je tak velmi pravděpodobné, že již brzy Česká republika Švédsko ve smutné bilanci překoná.

Ve Švédsku umíralo více lidí na jaře. Čísla se tam tehdy šplhala až ke 115 úmrtím denně. Nyní se pohybují kolem 10 až 20 denně.


V Česku je graf úmrtí opačný. Zatímco na jaře v tuzemsku umíralo s covidem-19 maximálně 15 lidí, nyní se čísla dostala až na hodnotu 250.


Švédsko ale stejně jako jiné země také zasáhla druhá vlna. Nakažených přibývá zhruba čtyři až pět tisíc denně, na jaře to bylo lehce přes tisíc.

Severská země ale příliš neustupuje ze své jarní strategie. Svým obyvatelům ve většině případů pouze doporučuje a nezakazuje. Jedno z mála zavedených opatření zakazuje prodej alkoholu po 22. hodině a omezuje kapacitu restaurací.

Související obsah

Odborníci ale varují, že se Švédům taktika stádní imunity nepovedla. Druhá vlna je sice zasáhla později než jiné země, ale poměrně výrazně.

Švédsko bojuje s druhou vlnou. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz