Koronavirus

Tvůrce vakcíny promluvil! Do normálu se život vrátí až příští zimu

Tvůrce vakcíny promluvil! Do normálu se život vrátí až příští zimu
Zdroj: Profimedia

Nová vakcína proti koronaviru by měla lidem život vrátit do normálu příští zimu. Řekl to spoluzakladatel společnosti BioNTech, která nový lék vyvíjí.

Vakcína by koronavirouvou situaci měla zlepšit již v létě, ovšem do stavu jako před pandemií bychom se měli dostat příští rok v zimě. To jsou slova profesora Ugura Sahina, který stojí za společností BioNTech.

Tato německá firma vyvíjí vakcínu spolu s americkou farmaceutickou společností Pfizer. Právě u jejich vakcíny předběžné výsledky ukázaly, že má úspěšnost 90 %.

Pokud vše půjde dobře, vakcína by se měla mezi lidi dostat koncem tohoto roku či na začátku toho příštího. Cílem profesora je rozdělit 300 milionů dávek vakcín po celém světě do dubna příštího roku.

Související obsah

Než se ovšem vakcína projeví, bude to nějaký čas trvat. "Míra infekce díky vakcíně poklesne během léta. Důležité ovšem je, že budeme mít vysokou proočkovanost do podzimních a zimních měsíců," řekl pro BBC profesor Sahin.

Profesor Sahin dále uvedl, že je přesvědčen, že vakcína sníží přenos viru mezi lidmi. "Jsem si jistý, že míra účinnosti vakcíny bude alespoň 50 %. Neměli bychom ale zapomínat, že i to by mohlo vést k dramatickému snížení šíření pandemie,“ řekl Sahin. Právě americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požaduje, aby míra účinnosti vakcíny proti covid-19 byla alespoň 50 %.

Ohledně nové vakcíny ovšem existují i určité nejistoty. Vakcína potřebuje nejdříve souhlas regulačních orgánů. Také zatím není jasné, jak dlouho bude trvat imunita po podané vakcíně. Možná tedy bude nutné podávat vakcínu každý rok.

Firma Pfizer pro Evropu přislíbila 300 milionů vakcín proti koronaviru. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz