Neslyšící

Neslyšící můžou po konci teletextu používat DVB titulky

Neslyšící můžou po konci teletextu používat DVB titulky
Neslyšící Zdroj: Profimedia

Diváci TV Nova, kteří byli zvyklí používat skryté titulky v teletextu, mohou nyní používat DVB titulky.

Lidé se sluchovým postižením, kteří potřebují ke sledování televizního vysílání i titulky, si mohou text snadno nastavit na svých přijímačích prostřednictvím funkce DVB titulky. Postup je jednoduchý. Uživatel si nejprve v nastavení televizního přijímače najde položku Titulky, kde přepne na Titulky pro neslyšící.

Pak už stačí na dálkovém ovladači jen zapnout funkci DVB titulky, přičemž potřebné tlačítko bývá označeno na různých přístrojích odlišně – např. zkratkou SUB (subtitles), nebo symbolem tří teček v rámečku. Jak je takové tlačítko označeno na konkrétním přístroji, lze zjistit v manuálu k televiznímu přijímači.

V minulosti – tedy v dobách analogového vysílání – mohli neslyšící sledovat titulky u vysílaných pořadů prostřednictvím speciální stránky teletextu. Digitální DVB titulky nabízí větší písmo, jsou na poloprůhledném pozadí a dají se připojit ke každé formě televizního vysílání. Digitální titulky se také staly nedílnou součástí digitálního HD televizního vysílání, které nabízí vysokou technickou kvalitu snímků prostřednictvím High Definition.

Související obsah

"Teletextová služba byla vyvinuta pro analogovou televizi a v digitální éře ji víc než nahrazují DVB titulky a HbbTV, které je snadno přístupné přes tzv. červené tlačítko propojující televizní vysílání s internetem,“ říká Josef Uher, technický ředitel TV Nova

V HbbTV mohou diváci této televizní stanice sledovat kromě aktuálních zpráv a předpovědi počasí také videoreportáže a navíc – na rozdíl teletextu – zde najdou také archiv pořadů TV Nova.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Píše se na Deník.cz