Domácí

Houbaři si stále nosí z lesa plné košíky. Letošní sezóna houbám přeje

Houbařská sezóna je letos podle mykologů mimořádně dlouhá a vydařená. Houbaři po celé republice stále nacházejí tisíce hub. Narazit se dá i na letní druhy.

Hřiby borové stále rostou jako divé. Přitom jejich hlavní sezóna je od května do října. "Máme za chvilku prosinec a houby nám pořád rostou. Já sám si nepamatuju, že bych 17. listopadu sbíral takovéhle houby, v takovém množství a takovou rychlostí," svěřil se televizi Nova houbař z Českolipska Jaromír Plíva.

V Liberci pár metrů od paneláků se dá najít pařezník pozdní. Většina lidí by ho asi nesebrala, podle odborníka je to ale chyba. "Dá se použít na guláš, opéct, použít jako Čína. Naprosto skvělá houba," říká mykolog Zdeněk Pelda.

Související obsah

Ve městě najdete i hlívu ústřičnou nebo jidášovo ucho. Rostou i čirůvky fialové. Za syrova jsou ale jedovaté, je třeba je povařit. "Já bych považoval za základ půlhodinku," radí Pelda.

Mykologové varují před experimentováním. Denně se podle nich přiotráví houbami až pět lidí. Většinou jde o špatně určené houby nebo málo tepelně upravené. Vyhnout byste se měli také houbám, které promrzly. Toto varování je zvlášť aktuální. Pod nulu mají teploty klesnout už koncem týdne

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz