Zahraničí

Nová testovací sada na koronavirus ukáže lidem výsledek doma za půl hodiny

Nová testovací sada na koronavirus ukáže lidem výsledek doma za půl hodiny
Zdroj: Profimedia

Převratnou novinku pro domácí testování koronaviru pustil tento týden do domácností v Americe regulátor tamního trhu. Od tohoto týdne mají Američané k dispozici vůbec první test na domácí zjišťování nákazy, který jim poskytne výsledky během pár minut. Lidé si sami udělají dobře známý nosní výtěr a do 30 minut zjistí i výsledek.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (Food and Drug Administration) pustil v úterý 17. listopadu na trh v USA vůbec první domácí test na zjištění nákazy koronavirem, který uživatelům přímo doma poskytne i výsledek testování. Díky rozhodnutí, které regulační úřad vydal v režimu pro nouzové použití, tak Američané nebudou muset čekat na zdlouhavé vyhodnocování v laboratořích. Ty díky jednorázovým testům navíc nebudou přetížené zpracováním obrovského množství vzorků. Informaci o výsledku si uživatelé novinky přečtou na displeji přístroje už půl hodiny po vložení zkumavky se stěrem.

"Test, který je plně použitelný mimo laboratoře a další zdravotnická zařízení, byl vždy hlavní prioritou FDA při řešení pandemie. Více Američanů, u nichž je podezření na onemocnění covid-19, teď bude moci na základě svých zjištění podniknout rychlé kroky k ochraně sebe i svého okolí,“ uvedl lékař Jeff Shuren, který je v FDA ředitelem ústředí pro zdravotní a radiologické prostředky.

Související obsah

Lucira COVID-19 All-In-One Test Kit, jak se novinka jmenuje, je v domácím prostředí určena výhradně pro lidi starší 14 let, kteří ji navíc budou moci získat jen na lékařský předpis. Americký regulační úřad FDA nicméně schválil přístroj i pro použití v ordinacích lékařů a ve zdravotnických zařízeních včetně záchranky, kde je zdravotníci mohou používat pro všechny věkové skupiny pacientů.

Jedinci, jimž testovací přístroj ukáže pozitivní výsledek, tedy zjistí nákazu virem SARS-CoV-2, se mají izolovat od ostatních a co nejdříve kontaktovat svého lékaře. Na toho se mají obrátit i ti, jimž přístroj sice ukáže negativní výsledek, ale přesto mají příznaky podobné covid-19. Ani negativní výsledek totiž nákazu stoprocentně nevyloučí.

Související obsah

Aby stát neztratil přehled o šíření nákazy, budou mít předepisující lékaři povinnost hlásit příslušným orgánům veřejného zdraví výsledky všech testů, které předepíší. Tato podmínka je součástí rozhodnutí regulačního úřadu FDA a výrobce testovacího setu, společnost Lucira Health, tomu přizpůsobil označování krabiček s výrobkem. Navíc vyvinul i rychlé referenční pokyny a postupy pro lékaře, aby zjednodušil ohlašování výsledků testů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz