Zahraničí

Masové protesty v zahraničí. Policie v Berlíně použila vodní děla a pepřáky

Ve světě v posledních týdnech propukly masové protivládní protesty. V Německu přišli ve středu protestující k Braniborské bráně vyjádřit nesouhlas s novelou zákona o infekčních chorobách, která nařizuje dodržování rozestupů a povinné nošení roušek. Policie proti demonstrantům použila vodní dělo a pepřové spreje. V Thajsku naopak demonstranti protestují za reformu monarchie.

Úřady demonstraci v Berlíně rozpustily, protože však 5 tisíc lidí odmítlo opustit prostranství na náměstí 18. března u Braniborské brány, policie proti nim nasadila vodní děla i pepřové spreje, informuje Deutsche Welle.

Mnoho demonstrantů nemělo nasazené roušky ani nerespektovalo vládní pokyny pro dodržování rozestupů. Protest byl zaměřen především na novelu zákona, která má být přijata ve středu večer a měla by posílit schopnost vlády omezit sociální kontakt mezi lidmi. Mnoho demonstrantu novelu, která nařizuje povinné dodržování rozestupu, nošení roušek a uzavírání obchodů, považuje za protiústavní.

Související obsah

"Na náměstí 18. března je stále mnoho bývalých účastníků shromáždění. Opakovaně jsme je přes reproduktory upozorňovali, že budeme nuceni použít vodní děla. Nedostalo se nám žádné odpovědi,“ uvedla berlínská policie ve středu na twitteru.

Demonstrace se původně měla konat před budovou Reichstagu, kde sídlí Spolkový sněm. Policie ale z obavy o výtržnosti demonstraci před budovou zakázala.

Související obsah

Protesty ve středu pokračují také v Thajsku, kde lidé demonstrují proti vládnoucí monarchii. Demonstranti požadují odstoupení premiéra, předčasné volby, novou ústavu a také odebrání pravomocí panovníkovi Mahá Vatčirálongkónovi. Ten je ve světě znám pro svou výstřednost a obří majetek.

V Thajsku přitom platí přísný zákaz kritiky monarchie a hanobení panovníka. V případě obvinění hrozí protestujícím až 15 let za mřížemi. Král každopádně žádá, aby nikdo stíhán zatím nebyl. Několik desítek lidí už však bylo pozatýkáno za obecné pobuřování.

Filadelfií zmítají násilné nepokoje, úřady nařídily zákaz vycházení v noci. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz