Domácí

Daňový balíček mezi politiky budí vášně. Vláda přišla o rozum, tvrdí Hamáček

Daňový balíček mezi politiky budí vášně. Vláda přišla o rozum, tvrdí Hamáček
Zdroj: Profimedia

Noční schvalování daňového balíčku Poslaneckou sněmovnou se v průběhu změnilo v názorovou vybíjenou. Proti schválení byl předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i zástupci komunistů.

Daňový balíček přinese významné změny v danění mzdy, které by měly platit už od ledna příštího roku. Jeho dopady však podle mínění politiků nebudou jen pozitivní. Na to, že snížení daní udělá další díru do státního rozpočtu, upozorňovali už během jednání Poslanecké sněmovny.

"V případě prodloužení nouzového stavu ve sněmovně zvítězil rozum, který ji však opustil při hlasování o daňovém balíčku. V příštích měsících a letech nás bude hlava bolet nejen z následků covidu, ale i z nezodpovědné sekery zaseklé poslanci ANO, ODS a SPD," nešetřil kritikou ministr vnitra Jan Hamáček.

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek přitvrdil ještě víc, podle něj se sněmovna svým rozhodnutím dopustila zločinu.

"To je takový nesmysl, takový amatérismus! Vy za to ponesete odpovědnost, já vám to budu připomínat, dokud budu živ. Budu vám vždycky říkat, že tento den jste rezignovali na udržitelnost penzijního a zdravotního systému. A to proto, že jste se rozhodli salámovou metodou odhlasovat hloupý a populistický Babišův návrh," zuřil v plamenném projevu.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky většina poslanců při rozhodování nemyslela na budoucnost, ale jen na to, jak se zavděčit. Vynadal také předsedovi vlády, že na jednání nedorazil. Andrej Babiš sněmovnu zmeškal kvůli jednání v Bruselu.

Související obsah

"Zákonodárce tady není od toho, aby dělal jen líbivá rozhodnutí, ale od toho, aby rozhodoval zodpovědně a v zájmu společnosti a této země, nejen pro krátkodobý pozitivní efekt, ale také se zodpovědností za budoucnost, na to druhé dnes většina poslanců nemyslela!" prohlásil Jurečka.

Sám přišel s návrhem zrušení limitu pro výši daňového bonusu. Ten má do budoucna pomoci rodinám s dětmi. Kritika padla zejména na hlavu ministryně financí Aleny Schillerové. Poslanci jí vytýkali zejména to, že snížení daní bude mít negativní dopad na rozpočty krajů i státu. "Moje míra trpělivosti a tolerance dospěla do konce," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Budeme si muset každý rok půjčit na finančních trzích o 70 miliard až 80 miliard korun více, výrazně se zhorší šance na udržitelnost penzijního a zdravotního systému a budou se škrtat investice v každé obci, v každém kraji," varoval Schillerovou Kalousek.

Ministryně připustila, že 130 miliard korun, o které daňový balíček ochudí státní rozpočet, se bude obtížně shánět. "Říkám upřímně, že to je docela rána. Škrtat na výdajové stránce budu jako každý rok, ale desítky miliard tam prostě nenajdu. Nejsem David Copperfield. Budeme si muset půjčit," uznala Schillerová.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová připomněla, že když opozice před časem předložila vládě návrh na zrušení superhrubé mzdy, smetla ho ze stolu. "Pan premiér v televizi vykřikoval, že zrušení superhrubé mzdy je podvod na voliče, že nám zničí ratingy i Česko. A nyní s takovým návrhem přichází," řekla ve sněmovně.

Související obsah

Návrh však získal podporu u ODS. Prosazení návrhu na superhrubou mzdu pochválil lídr strany Petr Fiala: "Po letech vytrvalého úsilí jsme prosadili náš návrh a superhrubou mzdu se podařilo zrušit. A co to znamená? Každý zaměstnanec bude mít přibližně o 7 % čistého navíc!"

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz