Domácí

Češi čím dál víc tloustnou. Vinu na tom nese pandemie koronaviru

Už před začátkem pandemie koronaviru jsme patřili mezi pět nejtlustějších národů na světě. Podle odborníků si teď nucené omezení pohybu, a u řady lidí práce z domova, začaly vybírat svou daň, a to v podobě dalšího nabírání kil.

Zavřená jsou fitness centra nebo třeba lázně. Menší možnosti sportovního vyžití se u řady lidí začínají projevovat. Přibírají i lidé zvyklí sportovat. U některých lidí to mohlo být až sedm kilo navíc oproti začátku roku.

"Málo pohybu, málo pohybu. Jsem zvyklý na kolektivní sporty - fotbal, volejbal. Člověk prostě nemůže sportovat tak, jak byl zvyklý, takže přibírání je nasnadě,“ uvedl jeden z dotázaných v anketě TV Nova.

Související obsah

"Všichni jedli stejně jako před tím, když se hýbali, ale po tom, když zůstali doma sedět a nikam nechodili, tak samozřejmě ta váha narůstala. Většinou se to projeví v množství tuku, které se jim ukládá v těle,“ informoval lékař Lubomír Nečas.

Nejvíce se ale nárůst váhy projevil u lidí, kteří už nadváhou trpěli. "Tito lidé jedí často ze stresu a opravdu ta dnešní doba ten stres přináší, protože lidé nevědí, co bude. Pak je velice jednoduché sáhnout po nějaké té sladkosti a ten stres se mírní,“ vysvětlila Iva Málková z projektu Stop obezitě.

Odborníci proto radí omezit sladkosti a chodit alespoň na krátké procházky. Nebo třeba chodit během telefonování. Jakýkoliv pohyb je vždy lepší než zahánět nudu jídlem.

Související obsah

"Pokud lidé žijí třeba v panelákovém bytě, tak klidně za ten den mohou ujít třeba jenom tisíc kroků, a to je nebezpečné nejenom kvůli těm kilům, která jdou nahoru, ale i z hlediska zdravotního,“ dodala Málková.

Změnit jídelníček je neméně důležité. A zapomenout na večerní návštěvy ledničky. Pokud přesto potřebujete večer u televize něco jíst, zkuste brambůrky nahradit třeba zeleninou nakrájenou na malé kousky. Důležité je ale začít jíst kvalitní a výživná jídla, po kterých nebudete mít za pár minut hlad.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz