Koronavirus

Stromečky, kapři, návštěvy: 5 otázek a odpovědí o "covidových Vánocích"

Stromečky, kapři, návštěvy: 5 otázek a odpovědí o "covidových Vánocích"
Zdroj: Getty Images

Vánoce budou letos úplně jiné, ovlivní je opatření spojená s koronavirovou epidemií. Zbývá do nich měsíc a nikdo přesně neví, co se do té doby stane. Redakce TN.cz připravila přehledné otázky a odpovědi o nejpravděpodobnějších scénářích nejdůležitějších svátků roku.

Vývoj koronavirové epidemie v Česku v posledních dnech naznačuje, že se začalo dařit jí dostat pod kontrolu. Kolem vánočních oslav ale stále zůstává řada otazníků.

Od pondělí se poprvé od vypuknutí druhé vlny mírně rozvolní opatření, z pátého stupně ohrožení protiepidemického systému PES se přesuneme do čtvrtého. O týden později by se pak Česko mohlo ocitnout v ještě mírnějším třetím stupni.

Do Vánoc ale stále zbývá měsíc a obrat může nastat během několika dnů. Připravili jsme nejpravděpodobnější odpovědi na ty nejpalčivější otázky:

Související obsah

1. Bude možné navštěvovat příbuzné?

Vládní opatření nezakazují setkávání s rodinou. Návštěva příbuzných patří i mezi výjimky omezení pohybu v denních hodinách. Dá se tak předpokládat, že vánoční rodinné posezení v ohrožení není. Ministerstvo zdravotnictví nicméně kontakt zejména se staršími příbuznými nedoporučuje kvůli riziku přenosu nákazy.

Těžší to bude pro ty, kteří mají část příbuzných v zahraničí. Většina evropských zemí včetně Slovenska je zbarvená červeně. Ministerstvo zahraničí ale uvádí, že na 24 hodin je do nich možné vycestovat bez testu nebo karantény mimo jiné právě z rodinných důvodů. Je nutné počítat s namátkovými kontrolami na hranicích.

2. Jak se budou prodávat vánoční stromečky?

Vánoční stromky je už teď možné koupit v prodejnách se zahradnickými potřebami, které mají výjimku ze zákazu prodeje. Zahradnická centra mají i velké hobbymarkety, z nichž většina dokonce nabízí jejich objednání po internetu a následné vyzvednutí. Stromeček si však lze vybrat i na místě.

Související obsah


Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje speciální opatření, které se týká prodeje vánočních stromků. Jeho přesná podoba bude známá v nejbližších dnech, řídit se má systémem PES.

3. Jak se budou prodávat kapři?

Tradiční venkovní prodej kaprů zatím opatření zakazují, ale stejně jako v případě stromečků ho Blatný upraví speciálním nařízením. "Kapři a stromečky budou," ubezpečil. Kdo by měl chuť na kapra už teď, může zkusit štěstí v hypermarketu.

4. Budeme moct nakoupit v obchodech dárky?

Momentálně jsou otevřené pouze prodejny s potravinami a dalšími základními potřebami. Velké řetězce s rozsáhlým sortimentem ale zároveň nemají zakázáno prodávat hračky, oblečení nebo elektrospotřebiče. Kdo chce dárky nakoupit ve specializovaných prodejnách, musí se spokojit s e-shopem, anebo počkat na rozvolnění opatření. Další obchody se otevřou, pokud se systém PES dostane do třetího stupně. Nejdřív by se tak podle Blatného mohlo stát 30. listopadu. 

Související obsah

5. Jak proběhnou vánoční trhy ve městech, která je nezrušila?

Praha se s vánočními trhy letos musí rozloučit, z větších měst ale proběhnou třeba v Brně, Ostravě, Plzni nebo Olomouci. Tamní organizátoři zatím s konkrétním programem vyčkávají a přizpůsobí ho vládním opatřením, která budou zrovna v platnosti. I kdyby byl systém PES ve volnějším třetím stupni, ministerstvo by mohlo návštěvníkům trhů nařídit nasazení roušek. Víc než pravděpodobné pak jsou dvoumetrové bezpečnostní rozestupy. Kdyby byl systém PES ve čtvrtém nebo pátém stupni, nesměl by se u stánků popíjet alkohol.

Protiepidemický systém PES (kliknutím zvětšíte):

Zdroj: MZ ČR

Podívejte se na reportáž TV Nova o rušení vánočních trhů v Drážďanech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz