Domácí

Pandemie se podepisuje také na zraku! Lékařka radí, jak očím ulevíte

Řada lidí v době pandemie tráví mnohem víc času u počítače. A to se často podepisuje na jejich zraku. Platí to i pro školáky, kteří mají distanční výuku. S oční lékařkou Lucií Valešovou moderátoři úterní Snídaně s Novou mluvili o tom, jak očím ulevit.

Počítače, tablety, mobily, televize. Ty jedou v době covidové na plné obrátky a naše oči trpí více než kdy jindy. A pokud máte skrytou nebo malou oční vadu, právě teď můžete problém pocítit.


"Pokud někdo pracuje osm hodin denně, do blízka na počítači musí mít minimálně jedny stěžejní brýle, kvalitní, správně předepsané dioptrie, protože nejde jen o dioptrie, ale jde i o vzdálenost zorniček. Každý má jinak od sebe vzdálené oči a brýle jsou vyrobeny univerzálně. Ty z drogerií nejsou kvalitní,“ tvrdí lékařka Lucie Valešová.

Související obsah


Valešová zároveň dodala, že podle ní jsou brýle daleko lepší než čočky. "Já osobně jsem odpůrce kontaktních čoček, protože lidé si neuvědomují, jak je to rizikové a nebezpečné. Lidé nosící čočky mají výrazně vyšší riziko vředu rohovky," upozornila.


Často se v souvislosti s elektronickými zařízeními s displejem hovoří o tzv. "modrém světle", které má údajně ničit zrak. "Modré světlo ovlivňuje mozek, serotonin, mediátor bdělosti, což vadí zásadně mozku. Očím to zas tolik nevadí,“ uzavřela Valešová.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz