Domácí

Hrad odtajnil platy a odměny. Tolik berou Mynář či Ovčáček! PŘEHLED

Pražský hrad ve středu zveřejnil velký přehled platů a odměn vedoucích pracovníků od roku 2016 až do současnosti. V minulosti se přitom Kancelář prezidenta republiky dotazům na platové poměry bránila a spory tak musely řešit soudy.

"Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl zveřejnit v rámci otevřenosti vůči veřejnosti výši platů vedoucích zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky," napsal mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Žádné další informace či komentář nepřipojil, není tak jasné, proč Hrad platy a odměny ukázal právě nyní.

Z přiložené tabulky vyplývá, že nejlépe je na tom (platově i co se odměn týče) prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který od roku 2016 až do současnosti (letošní data jsou za leden až říjen) pokaždé dosáhl jen na výplatnicích na více než milion korun čistého. A k tomu dostává ještě několikasettisícové odměny. Nejlépe na tom byl Mynář loni, kdy k čistému platu přes 1,2 milionu korun "nafasoval" ještě odměny více než 730 tisíc korun.

Související obsah

Další vysocí úředníci pracující pro prezidenta jsou na tom hůře, ani jeden z ředitelů odborů si od roku 2016 nevydělal za příslušných 12 měsíců více než milion korun. I když i oni dostávají ještě mimořádné odměny v řádech statisíců. I když nižší než kancléř.

Třeba prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček si vydělává kolem 650 tisíc čistého ročně a k tomu má odměny v průměru přes 100 tisíc korun. I on měl, stejně jako Mynář, nejvyšší příjem loni.

Kancelář prezidenta zveřejnila platy vedoucích pracovníků:

Hrad zveřejnil platy za roky 2016 a 2017 už letos v září, tehdy to bylo ale na základě rozhodnutí soudu. Kancléř Mynář se při té příležitosti nevybíravě pustil do ženy, která o zveřejnění platů žádala.

Zároveň tehdy napsal, že nechápe, jak zveřejnění platů vysoce postavených zaměstnanců Hradu přispěje "k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít." A upozornil, že prezidentská kancelář platy zveřejnila už dvakrát a podle Mynáře to prý nevedlo ke konstruktivní debatě.

Připomeňte si vše v zářijové reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz