Zahraničí

Koronavirus může měnit chování, abychom ho víc šířili, myslí si vědci!

Koronavirus může měnit chování, abychom ho víc šířili, myslí si vědci!
Zdroj: Getty Images

Američtí vědci ze Státní newyorské univerzity v Albany (State University of New York at Albany) se domnívají, že koronavirus může ovlivňovat mozky a chování nakažených tak, aby se více družili a pomáhali tak nákazu dál šířit. A nedělá to prý jen koronavirus, ale i jiné viry.

Výzkumníci si navíc myslí, že koronavirus může ovlivňovat chování svých nositelů ještě předtím, než se u nich vůbec objeví symptomy onemocnění.

Jak píše britský Daily Mail, podobné "ovládání myšlenek" není u virů úplně novým fenoménem, v minulosti bylo popsáno například u chřipky nebo vztekliny. Teorie je taková, že patogeny (škodlivé látky) tuto strategii volí, aby zajistili své vlastní rozmnožování a tím další šíření a přežití.

Související obsah

A výzkumníci ze zmiňované americké univerzity nyní v odborném žurnálu Medical Hypotheses (Zdravotnické hypotézy) popsali, jak může koronavirus ovlivňovat chování nakažených, takže ho víc šíří. A to už předtím, než se u nich projeví příznaky.

Podle nich virus může ovlivňovat část mozku zvanou přední cingulární kortex (anterior cingulate cortex - ACC), který se stará o naše společenské chování a reguluje emoce.

A místo toho, aby lidé dodržovali rozestupy a pravidla sociálního distancování, tak je to naopak táhne, aby "se společensky sdružovali," píší vědci. Teorii přitom zakládají na dopadech jiných virů na chování hostitelů. "Jen čas ukáže, jak koronavirus manipuluje se svými nositeli kvůli vlastnímu přežití a další replikaci," předpovídají.

Související obsah

Evoluční virolog Frank Ryan z britského Sheffieldu si pro změnu myslí, že koronavirus může chování infikovaných ovlivňovat zásahem do úrovně hormonů.

"Covid má potenciál ovlivňovat náš endokrinní systém (systém žláz s vnitřním vylučováním), který produkuje hormony. Ty pak regulují spoustu funkcí našeho těla - spánek, rozmnožování i chování ve společnosti," vypočítává Ryan. Přiznává ale, že odborníci a lékaři se nyní primárně zaměřují na tělesné projevy nemoci a jde tak o domněnku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz