Domácí

Seniorka byla osamělá, proto zavolala strážníky. Bude hůř, tvrdí experti

Seniorka byla osamělá, proto zavolala strážníky. Bude hůř, tvrdí experti
Zdroj: Profimedia

Koronavirus ovlivňuje psychiku téměř každého z nás. Aktuální situace dopadá ve velké míře hlavně na seniory, kteří jsou kvůli zavedeným opatřením mnohdy osamělí, s nikým se nestýkají a nemají si ani s kým popovídat. Podobně na tom byla žena z Ostravy, která si proto zavolala na pomoc strážníky.

"Ve středu krátce před devatenáctou hodinou spěchali strážníci v Ostravě – Hrabůvce k 74leté seniorce, která aktivovala tlačítko Senior linky. Jak se záhy ukázalo, její osamělost ji tížila více, než-li její zdravotní stav,“ informoval mluvčí strážníků Jindřich Machů.


Po příjezdu na místo hlídce otevřela přímo žena, která si pomoc zavolala. Ta měla řekla, že nemá žádné zdravotní potíže ani není zraněná. Tlačítko údajně zmáčkla proto, že už je dlouhou dobu doma sama, nikdo ji nenavštěvuje a nemá si s kým povídat.

Související obsah


"Seniorku strážníci vyslechli, krátce s ní pohovořili a předali jí kontakty na organizace, které jí v jejím osamění mohou pomoci,“ uzavřel Machů.


Podle psychologů je právě v této nelehké době důležité být v kontaktu se svými blízkými nebo kamarády. "Odloučení je pro mnoho lidí horší než samotný covid a vzájemná podpora rodiny, přátel, kolegů a sousedů je jednou z nejúčinnějších zbraní, které v boji s chmurami máme,“ tvrdí psycholog Zdravotní záchranné služby Středočeského kraje Ondřej Heřman.


S blížícími se svátky by se vše mohlo navíc zhoršit. "Aktuální situace je tragická a Vánoce tento problém ještě prohloubí. Klientům doporučuji, aby se staří lidé sami rozhodli, zda chtějí riskovat a strávit svátky se svými blízkými i za cenu toho, že by se mohli nakazit,“ řekl TN.cz Klimeš.

Související obsah


Důležité je podle odborníků své myšlenky a pocity s někým sdílet. "Ani odborná péče by neměla být vnímána jako "poslední řešení“, ale něco, co je užitečné preventivně,“ dodal Heřman.

Lidé tak mohou využít Linku první psychické pomoci (116 123), Linku bezpečí pro děti a mládež (116 111) nebo Senior telefon (800 157 157).

Psycholožka radí ohledně lhaní seniorům v době koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz