Koronavirus

Psycholožka radí ohledně lhaní seniorům v době korony. Může se to? ANKETA

Už od dětství slýcháme, že lhát se nemá. Jenže, co když tím pomůžeme svým blízkým? Stačí si představit situaci, kdy máme sdělit psychicky nalomené babičce nebo dědečkovi informaci o tom, že jsou covid pozitivní. Je lepší v tu chvíli zalhat nebo být upřímní?

Senioři patří do rizikové skupiny a v období nejistoty často propadají panice. Pokud navíc mají i jiné zdravotní komplikace, mohli by s další negativní zprávou ztratit chuť do života.

"Je důležité, aby se z člověka nestala armáda poražených. Ale vždycky záleží na osobnosti blízké osoby. Úzkostné jedince je třeba spíš podepřít a uchlácholit a ty popírače zdravotního stavu možná malinko vyděsit," vysvětluje psycholožka Iva Štětovská.

Související obsah

Pokud je pacient svéprávný, měl by informaci o zdravotním stavu dostat sám. Jenže pak je tu druhá věc - výsledky testů na koronavirus posílají laboratoře smskou a tu si ne každý senior umí přečíst. Do formulářů se tak často udává kontakt na rodinné příslušníky.

"Senior je člověk a až potom senior. A člověk má právo na informace. Nevhodně formulovanou pravdou můžete hodně ublížit, ale nemusíte lhát, když chcete člověka podepřít, tam je ta hranice," popisuje úskalí komunikace se seniory Štětovská.

Oslovení Češi byli v názorech nejednotní. Většinou se do jejich odpovědí promítla osobní zkušenost. Ti, kteří se do podobné situace ještě nedostali, by nelhali. S upřímností by naopak šetřili ti, kteří už měli informace o zdraví druhých v minulosti ve svých rukou.

Související obsah

Jestli jste i vy doma řešili podobnou situaci a navzdory morálním zásadám jste se rozhodli pro lež, neměli byste mít výčitky svědomí. "Pokud jsou o tom upřímně přesvědčeni a pokud by i oni sami chtěli, aby je někdo takhle informoval, tak si myslím, že se tím nemusí moc trápit," doplňuje Štětovská.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz