Domácí

Rozvolnění se vzdaluje. Situace v krajích je zlá, varují Dušek a Rážová

I když se skóre protiepidemického systému PES drží v ČR několik dní na úrovni třetího stupně a mělo by tak brzy přijít rozvolnění části nyní platných opatření, experti varují, že k němu nemusí dojít. V některých krajích je totiž situace výrazně horší, říká hlavní hygienička Jarmila Rážová i šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek odpoledne Českému rozhlasu řekl, že šanci na rozvolnění od příštího týdne nyní vidí tak padesát na padesát.

"Hlavní hygienička Jarmila Rážová upozornila na to, že zhruba 6 až 7 krajů je z hlediska systému PES spíše na úrovni 5. stupně, a pokud se nebudou počty lidí pozitivních na covid-19 vyvíjet lépe, nedoporučí ministrovi zdravotnictví další rozvolňování," uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě Asociace krajů ČR.

Na to, že jsou mezi jednotlivými regiony Česka v rizikovém skóre obrovské rozdíly, upozornil v rozhovoru pro Radiožurnál také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Rozdíly označil za alarmující.

"Stav rozhodně není v tuto chvíli úplně uspokojivý, brzdění dál probíhá, ale relativně se zastavilo a zejména v některých regionech situace osciluje na hraně potenciálního rizika," řekl Dušek. Přímo zmínil například Karlovarský kraj nebo Vysočinu.

Související obsah

Pohled na stránky ministerstva zdravotnictví přitom opravdu ukazuje, že zatímco Praha má v systému PES aktuálně 47 bodů, což se blíží skoro druhému stupni omezení (21 až 40 bodů), v Karlovarském kraji je skóre 77, což značí pátou, nejpřísnější úroveň opatření. Na samé hraně 5. stupně je se 75 body i zmiňovaná Vysočina.

Aktuální skóre systému PES v jednotlivých krajích:

Vláda se kvůli případnému rozvolnění opatření a "sestoupení" Česka ze 4. na 3. stupeň systému PES mimořádně sejde v neděli. Ve třetím stupni by se mimo jiné otevřely omezeně restaurace, nyní zavřené obchody či sportoviště.

Milan Kubek a Tomáš Prouza odpovídali v Televizních novinách:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz