Domácí

Rozsvěcení stromku na "Staromáku" bylo bez diváků. Co jiná města?

Rozsvěcení stromku na "Staromáku" bylo bez diváků. Co jiná města?
Zdroj: TV Nova

Letošní Vánoce výrazně ovlivňuje šíření koronaviru. To se týkalo i rozsvěcení vánočního stromku na Staroměstském náměstí v Praze, které se konalo bez veřejnosti. O tradiční akci ale lidé nepřišli, vychutnat si ji mohli díky přímému přenosu na TN.cz. Strom v centru metropole se rozsvítil krátce po páteční 20. hodině. Jiná města také adventní oslavy a trhy výrazně omezují.

Krátkému rozvícení mohutného smrku předcházely stručné projevy pražských politiků, kteří vesměs popřáli hezký advent a promluvili také o epidemii.

Vládní nařízení omezují shlukování lidí, Praha se proto rozhodla letos rozsvěcení vánočního stromku provést bez přítomnosti veřejnosti. Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) nicméně slíbil, že lidé o akci úplně nepřijdou.

"Z bezpečnostních důvodů jsme bohužel nuceni uspořádat rozsvěcení vánočního stromu bez klasického doprovodného programu. O tradiční zážitek Pražané a fanoušci z dalších českých regionů nepřijdou ani v tomto roce. Pokusíme se ho přenést alespoň formou videozáznamu," informoval Hřib.

Související obsah

Podle portálu hlavního města Prahy smrk zdobí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě nebo čtyřicet světelných hvězd. Strom se tak rozsvítil v barvách trikolóry. Na vrcholu pak je třímetrová špice.

  

"V rámci této nelehké doby jsme zvolili tradiční český stromeček. O podobě nasvícení jsme nechali rozhodnout veřejnost při hlasování na sociálních sítích. Trikolóra má navíc v tomto složitém období symbolicky znázorňovat výzvu společnosti ke sjednocení," vysvětlil pražský radní Jan Chabr.

Související obsah

Osmnáct metrů vysoký smrk ztepilý doputoval na Staroměstské náměstí z Kamenného Přívozu ve Středočeském kraji v noci z pondělí na úterý.

Zatímco vánoční strom už nejen v Praze zdobí náměstí, klasických trhů se většina měst nedočká. Vánoční trhy nebudou například na Náměstí Míru na pražských Vinohradech, kde každoročně začínají už 20. listopadu.

Související obsah

Nebudou ani trhy v Brně a moravská metropole doufá alespoň v zimní zahrádky a otevření omezeného počtu stánků. Ve Zlíně tradiční jarmark původně chystali, ale kvůli pandemickým opatřením ho museli zrušit. Pro případ rozvolnění má město záložní plán. Připraven je i vánoční strom – ten totiž roste přímo na náměstí.

Liberec zatím s trhy vyčkává, slavnostní rozsvěcení stromu proběhne, lidé ho ale budou muset sledovat online. Stejně to mají i v Českých Budějovicích nebo v Plzni. Optimističtí jsou v Jihlavě nebo Chebu, kde mají dokonce nachystané i vánoční kluziště. Pokud to situace dovolí, stánky otevřou.

Některá města už mají ulice vyzdobené. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Karolína Pavlínová, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz