Zahraničí

Rozloučení tváří v tvář prý jen za příplatek. Rodina zůstala v šoku

S manželkou, která zemřela na covid-19, se chtěl rozloučit muž z Bratislavy při otevřené rakvi. Poplatek, který si za takový úkon tamní pohřební služba měla účtovat, ho šokoval. Za rozloučení s otevřenou rakví měl prý zaplatit 700 eur – kvůli nebezpečí nákazy covidem.

"Chtěli jsme vystavit tělo, ale bylo to velmi drahé. Chtěli 700 až 1000 eur (zhruba 18 až 26 tisíc korun), že prý kvůli covidu je to nebezpečné. Byli jsme z toho velmi šokovaní, nebyli jsme vůbec připravení na takovou sumu," svěřil se slovenské televizi Markíza prostřednictvím tlumočnice zdrcený muž.

Se svou milovanou ženou se prý chtěl ještě naposledy nějakým způsobem rozloučit. Dle jeho slov mu byla nabídnuta levnější varianta – identifikace těla za 250 eur, tedy přibližně 6 500 korun. Šlo údajně o náklady spojené s dezinfekcí prostoru a ochranným oděvem pracovníků.

Související obsah

"E-mailem poslali, že 245 eur je ještě třeba doplatit, když chcete identifikaci těla a potom, když jsme přišli, z toho nakonec bylo 79 eur," popsal muž z Bratislavy. Pohřební služba tvrdí, že rodině vyšla vstříc a nabídla jim slevu. O žádných 700 eur si prý nikdy neřekli.

"Není pravda, že jsme nechtěli vystavit zesnulou kvůli covidu-19, ale proto, že nebylo zabezpečené oblečení. Považujeme za neetické vystavovat zesnulou bez oblečení, stejně tak není pravda, že měl klient zaplatit sumu 700 eur, oblečení a ochranné prostředky pro zaměstnance a dezinfekce prostor přestavuje sumu přibližně 300 eur," vyjádřilo se pohřebnictví.

Související obsah

Se svou ženou se manžel nakonec mohl tváří v tvář rozloučit čtyři dny po její smrti. Podle patologa, který na Slovensku prováděl pitvu při radě úmrtí na covid-19, tělo zesnulého nepředstavuje riziko nákazy už po třech dnech.

Slovenské úřady informovaly o tom, že pohřební služby jsou poučené o nutných protiepidemických opatřeních při smutečních obřadech. Účastníci pohřbů mají například zakázáno se dotýkat ostatků a musí nosit roušky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz