Domácí

"Tohle není cesta." ČSSD se pustila do hnutí ANO

Vedení ČSSD se v pondělí vyjádřilo k současné politické situaci. Sociální demokracii vadí, že hnutí ANO ve Sněmovně hlasovalo pro snížení daně z příjmu na 15 %. Návrh je podle ní nespravedlivý a zvýhodňuje lidi s vyššími příjmy.

Vedení vládní strany v pondělí svolalo mimořádnou tiskovou konferenci. Tématem konference byl tzv. daňový balíček a zrušení superhrubé mzdy. Koaliční strany se v tomto bodě nemůžou shodnout a ve Sněmovně byl tento měsíc schválen návrh, se kterým ČSSD nesouhlasí.

Podle Hamáčka je verze, kterou schválily strany ANO, ODS a SPD nespravedlivá. "Jsme přesvědčeni, že toto není cesta," řekl Hamáček.

Poslanci tento měsíc schválili návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na snížení daňové sazby na 15 procent, u zaměstnanců s vyššími příjmy pak na 23 procent. ČSSD ale prosazovala 19, respektive 23 procent.

Sociální demokraté nyní podle Hamáčka přišli s kompromisním návrhem, který podle vícepremiéra také snižuje daně, ale ne tak masivně a zároveň by ČSSD chtěla zvýšit slevu na poplatníka. Daňová sazba by měla být 19 a 23 % a sleva na poplatníka by se podle ministra vnitra zvýšila na 30 tisíc. Hamáček doufá, že návrh opraví Senát.

Na odchod z vlády ale v současné situaci podle Hamáčka není prostor. Kdyby nebyla koronavirová situace, tak by se zřejmě dohadovací jednání vedla.

"Kdybychom přidali další rozkol v této situaci, tak nám nikdo nepoděkuje," myslí siministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Související obsah

Podle sociální demokracie budou kvůli schválenému návrhu chybět peníze krajům, městům i obcím. Strany, které návrh podpořily, by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly říct, kde na to vezmou.

Ve vládě panují v posledních týdnech napjaté vztahy. Koaliční strany ČSSD a ANO se totiž neshodly na několika klíčových bodech. Rozpory panovaly také například ohledně navýšení minimální mzdy. Hnutí ANO navrhovalo 15 tisíc, ČSSD chtěla 16 400 korun. Nakonec prošla částka 15 200 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz