Koronavirus

Vakcína nesmaže zkázu, kterou koronavirus napáchal, varuje šéf OSN

Vakcína nesmaže zkázu, kterou koronavirus napáchal, varuje šéf OSN
Zdroj: Profimedia

Některé státy ignorovaly fakta a naše doporučení pro boj s pandemií, prohlásil ve svém projevu generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres. Obává se následků, které za sebou covid-19 zanechá. Vakcína je podle něj nevyřeší.

Guterres v projevu před Valným shromážděním kritizoval, že svět nedokázal na koronavirovou pandemii zareagovat dostatečně jednotně, píše portál DW.

"Světová zdravotnická organizace od začátku poskytovala fakta a vědecká doporučení, která se měla stát základem pro společnou světovou reakci. Spousta těchto doporučení ale nebyla vyslyšena. A když jde každá země svou cestou, virus půjde po všech," řekl generální tajemník OSN.

Velké obavy má z následků covidu-19, která si vyžádal už milion a půl životů. Ty už podle Guterrese nezastaví ani vakcína, o které prohlásil, že není samospásná. "Nedokáže smazat tu zkázku," domnívá se. Svět prý čeká nárůst chudoby, hrozit může i hladomor.

Související obsah

"Čelíme největšímu světovému hospodářskému poklesu za posledních 80 let," konstatoval.

Schválení vakcíny proti koronaviru tento týden jako první na světě oznámila Velká Británie. Očkovat by se tam mělo už od pondělí. Rusko plánuje spustit plošné očkování vlastní vakcínou Sputnik V. O její účinnosti se ale v odborných kruzích pochybuje. Evropská unie by měla vakcínu schválit před koncem roku.

Přes 180 zemí se zapojilo do projektu, který má zajistit vakcínu i chudým státům. Účast odmítly Spojené státy, podle prezidenta Donalda Trumpa je nutné nejprve naočkovat Američany.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz