Koronavirus

Číslo R roste, blíží se hodnotě 1. Skiareály se otevřou za dva týdny

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vystoupil na pravidelné páteční tiskové konferenci. Situace je podle ministra stabilizovaná, ale křehká. Blatný oznámil, že skiareály se otevřou 18. prosince, což je ještě dříve než sliboval premiér Andrej Babiš (ANO). Původně oznámený termín byl 24. prosinec.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek odpoledne na tiskové konferenci informoval o aktuální situaci a předpokládaném vývoji epidemie nemoci covid-19.

Na konferenci vystoupili také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová a plukovník Petr Šnajdárek z Armády ČR.

Podle Duška se situace oproti minulému týdnu dramaticky nezměnila. Virová zátěž v populaci klesá, ale poměrně pomalu. Stále se také pomalu zvyšuje reprodukční číslo R, které nyní osciluje na hodnotě 0,93. Před týdnem bylo reprodukční číslo 0,89. Dušek uvedl, že jiné evropské státy jsou na tom s číslem R podobně. 

Epidemie podle Duška zpomaluje, ale pokles není tak výrazný jak dříve. Stále jsou v populaci skrytá ohniska, která je třeba hlídat. "Situace není stabilizovaná, uvolňování nesmí být divoké," řekl Dušek. 

Zásadní je podle šéfa ÚZIS stav v nemocnicích a v těch se situace lepší. Ubývá hospitalizovaných i vážných případů. "Je vidět setrvalý pokles, což je dobrá zpráva," řekl Dušek. 

"Situace je stabilizovaná, ale křehká. Je to na nás," dodal Blatný. Ministr také oznámil, že od pátku 18. prosince se otevřou skiareály.

Podle Blatného chce vláda lidem umožnit lyžování již před Vánocemi. "Důvod, proč to není později, je ten, že je snaha, aby lidé měli možnost se na hory dostat ještě před Vánocemi. Věříme, že většina lidí tam jede opravdu za sportem a ne za večerní zábavou," vysvětlil Blatný. 

Vláda také chce, aby se do Vánoc vyladily případné nedostatky. Detailní informace o fungování areálů oznámí vláda v pondělí.

Ministerstvo představilo také podrobný plán na testování učitelů, které se bude konat od 4. do 18. prosince. Každý učitel se bude muset na testování, které je dobrovolné, objednat. "Řešili jsme je tak, aby nedocházelo ke kumulaci lidí a byl zabezpečený plynulý chod v rámci odběrových center,“ uvedl Šnajdárek.

K dispozici je tisíc odběrových míst, které jsou rozmístěné po celé republice. Výsledky antigenních testů mají být do 20 minut.

Ve čtvrtek došlo v Česku k velkému rozvolnění a celá republika se posunula do stupně tři. Očekává se proto, že dojde k nárůstu nových případů koronaviru. Například v Praze se již tento týden zvedl index systému PES z hodnoty 38 na číslo 49.

Zabránit výraznému zhoršení situace by mělo plánované plošné testování. Jako první by se měli začít testovat učitelé, po 18. prosinci by měl mít každý občan možnost se nechat zdarma otestovat.

Související obsah

Řešením epidemie by mělo být očkování. Česká republika už se připravuje na plošné očkování, které by mělo odstartovat na začátku příštího roku. Do poloviny roku 2021 by podle ministra Blatného měla být proočkována polovina národa. "Nelze předpokládat, že v počátku budeme očkovat tři čtvrtě milionu osob týdně, těch vakcín bude zpočátku dodáno méně," uvedl Blatný. Nejdříve přijdou na řadu starší lidé, lidé s přídavnými onemocněními a zdravotníci.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz