Průměrná mzda stoupá, v těchto oborech se vydělává nejvíce! PŘEHLED

Průměrná mzda stoupá, v těchto oborech se vydělává nejvíce! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Mzdy nadále mírně rostou. Nejvíc vydělávají ti, kdo rozumějí počítačům nebo pracují v bankách a pojišťovnách. Naopak nejméně berou zaměstnanci v ubytovacích službách a ve stravovacích povozech. I nadále platí, že práce v hlavním městě přináší nejvyšší výdělky.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku se průměrná hrubá měsíční mzda vyhoupla na 35 402 korun. "Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 612 Kč a 55 089 Kč,“ zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).

 

Nejlépe placeným oborem v České republice nadále zůstává výpočetní technika, "ajťáci" si vydělají v průměru 60 878 korun měsíčně. Následují pracovníci peněžních ústavů s průměrnou mzdou 55 449 korun.

Třetí příčka patří zaměstnancům ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde lidé berou průměrně 49 016 korun za měsíc. Naopak nejméně mají na výplatních páskách pracovníci v ubytovacích službách, stravování a pohostinství – podle oficiálních čísel statistického úřadu tam berou zaměstnanci průměrných 20 704 korun.

 

Regionální členění ukazuje, že nejvíc si platově polepšili lidé pracující v Olomouckém, Jihomoravském a Ústeckém kraji – v meziročním srovnání představuje nárůst mezd o 6,4, respektive 6,3 a 6,2 procenta.

Související obsah

Nejméně rostly mzdy v hlavním městě, kde výdělky stouply jen o 3,5 procenta. Přesto Praha zůstává co do výše průměrných příjmů na špici – zaměstnanci si v metropoli vydělají 43 035 hrubého měsíčně. Naopak nejnižší mzdy v republice vykazují obyvatelé Karlovarského kraje – v průměru 31 448 korun.

Související obsah

Průměr je ovšem velice ošidné číslo, přesnější představu dává tzv. medián, který statistikové vyčíslili u mezd ve třetím čtvrtletí na 31 183 korun. Medián je prostřední hodnota, která znamená, že stejně velká skupina zaměstnanců má mzdu nižší, než je uvedená hodnota, a stejné množství lidí pobírá víc.

Související obsah

Muži v Česku nadále vydělávají víc než ženy. Medián hrubých mezd mužů stoupl na 33 261 korun, což je 6,7 procenta nad hodnotou vyčíslenou pro obě pohlaví. Naopak ženy s 28 825 korunami měsíčně jsou o 7,6 procenta pod mediánem společným pro muže i ženy. Ten ukazuje, že nyní si lidé vydělají téměř o 11 tisíc korun víc než před deseti lety.

Související obsah

Každý zaměstnanec sice dostával ve 3. čtvrtletí letošního roku o 5,1 % víc než loni ve stejném období (přírůstek 1716 korun), ale ve skutečnosti nám v peněženkách zůstávalo mnohem méně. Konkrétně jen o 1,7 procenta víc, dvě třetiny přírůstku sebrala inflace 3,3 %.

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz