Mzda

Průměrná mzda stoupá, v těchto oborech se vydělává nejvíce! PŘEHLED

Průměrná mzda stoupá, v těchto oborech se vydělává nejvíce! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Mzdy nadále mírně rostou. Nejvíc vydělávají ti, kdo rozumějí počítačům nebo pracují v bankách a pojišťovnách. Naopak nejméně berou zaměstnanci v ubytovacích službách a ve stravovacích povozech. I nadále platí, že práce v hlavním městě přináší nejvyšší výdělky.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku se průměrná hrubá měsíční mzda vyhoupla na 35 402 korun. "Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 612 Kč a 55 089 Kč,“ zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).

 

Nejlépe placeným oborem v České republice nadále zůstává výpočetní technika, "ajťáci" si vydělají v průměru 60 878 korun měsíčně. Následují pracovníci peněžních ústavů s průměrnou mzdou 55 449 korun.

Třetí příčka patří zaměstnancům ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde lidé berou průměrně 49 016 korun za měsíc. Naopak nejméně mají na výplatních páskách pracovníci v ubytovacích službách, stravování a pohostinství – podle oficiálních čísel statistického úřadu tam berou zaměstnanci průměrných 20 704 korun.

 

Regionální členění ukazuje, že nejvíc si platově polepšili lidé pracující v Olomouckém, Jihomoravském a Ústeckém kraji – v meziročním srovnání představuje nárůst mezd o 6,4, respektive 6,3 a 6,2 procenta.

Související obsah

Nejméně rostly mzdy v hlavním městě, kde výdělky stouply jen o 3,5 procenta. Přesto Praha zůstává co do výše průměrných příjmů na špici – zaměstnanci si v metropoli vydělají 43 035 hrubého měsíčně. Naopak nejnižší mzdy v republice vykazují obyvatelé Karlovarského kraje – v průměru 31 448 korun.

Související obsah

Průměr je ovšem velice ošidné číslo, přesnější představu dává tzv. medián, který statistikové vyčíslili u mezd ve třetím čtvrtletí na 31 183 korun. Medián je prostřední hodnota, která znamená, že stejně velká skupina zaměstnanců má mzdu nižší, než je uvedená hodnota, a stejné množství lidí pobírá víc.

Související obsah

Muži v Česku nadále vydělávají víc než ženy. Medián hrubých mezd mužů stoupl na 33 261 korun, což je 6,7 procenta nad hodnotou vyčíslenou pro obě pohlaví. Naopak ženy s 28 825 korunami měsíčně jsou o 7,6 procenta pod mediánem společným pro muže i ženy. Ten ukazuje, že nyní si lidé vydělají téměř o 11 tisíc korun víc než před deseti lety.

Související obsah

Každý zaměstnanec sice dostával ve 3. čtvrtletí letošního roku o 5,1 % víc než loni ve stejném období (přírůstek 1716 korun), ale ve skutečnosti nám v peněženkách zůstávalo mnohem méně. Konkrétně jen o 1,7 procenta víc, dvě třetiny přírůstku sebrala inflace 3,3 %.

zv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz